natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Tajný výsadek Anthropoid před sedmdesáti lety odstartoval legendární operaci

  28. prosince 2011  19:33
  Přesně před sedmdesáti lety byli na území tehdejšího protektorátu tajně vysazeni členové skupiny Anthropoid, kteří v květnu 1942 provedli úspěšný atentát na tehdejšího třetího muže nacistické říše - Reinharda Heydricha.  

  Jan Kubiš a Josef Gabčík | foto: Vojenský historický ústav

  Připomenout si počátek nejvýznamější operace domácího odboje proti nacistům si ve středu do obce Nehvizdy u Prahy přijelo na čtyři sta lidí. Uctít památku českolovenských parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka chtěli unikátním způsobem i současní výsadkáři.

  Plánovaný seskok vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení do polí u Nehvizd, tedy přesně do míst, kde byli Kubiš s Gabčíkem vysazeni, ale překazilo počasí. Kvůli nízkým mrakům tak došlo jen na několik nízkých průletů vrtulníku.

  Letoun Halifax, kterým se na české území dostala skupina Anthropoid

  V noci z 28. na 29. prosince 1941  byly na území protektorátu vysazeny celkem tři skupiny československých výsadkářů. Kromě Gabčíka s Kubišem také skupiny Silver A a Silver B. Na okupovaném území se v tu noc tajně ocitlo celkem 7 vojáků. Všichni letěli v britském čtyřmotorovém stroji Handley-Page Halifax Mk.II/srs1a od 138. perutě pro speciální úkoly.

  Letoun vystartoval z letiště Tangmere v jihoaglickém Sussexu a během velmi riskatní cesty nad protektorát se dvakrát setkal s nepřátelskými letouny. Místo plánovaného výsadku východně od Plzně však byla skupina Anthropoid omylem kvůli navigační chybě vysazena východně od Prahy.

  Podle Michala Buriana z Vojenského historického ústavu piloti tehdy k navigaci používali zejména osvětlení měst a Plzeň si s Prahou spletli. Terén byl navíc tehdy pokrytý sněhem.

  Na jejich stroj letoun střílela téměř po celou dobu letu nad kontinentem německá protiletadlováobrana a lovili je i noční stíhači. Na zemi se pak ocitli zcela sami, jinde než měli být a ve zdánlivě neřešitelné situaci. Gabčík si při dopadu navíc bolestivě vykloubil palec levé nohy. Kubiš musel najít kontejner se zbraněmi a střelivem a ukrýt i padáky.

  Posádka letounu Halifax, která dopravila výsadkáře nad okupované Čechy

  Část výstroje se ale zachovala. V Praze se kvůli tomu dokonce podle bádání historiků konal fingovaný dětský pohřeb. V dětské rakvi se uchovala část padáku a výstroje.

  V kontextu šlo o nejvýznamnější operaci československého odboje za 2. světové války. O tajném výsadku Anthropoid rozhodla exilová vláda v čele s prezidentem Edvardem Benešem. Chtěla doložit spojencům protiněmeckou aktivitu odboje v protektorátu a odstranit Reinharda Heydricha.

  Gabčíkovi s Kubišem se 27. května 1942 povedlo Heydricha vážně zranit, nacistický pohlavár následně zemřel. Byla to jedna z největších odbojových akcí celé války. Nacisté se pomstili zintenzivněním represí proti nevinným, například zničením Lidic.
  Josef Gabčík a Jan Kubiš podlehli společně s dalšími pěti spolubojovníky ohromné přesile nacistických jednotek 18. června 1942 v kostele v Resslově ulici v Praze, kde se po atentátu ukryli.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)