natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Útok na Sýrii odvrátilo jednání v Ženevě, chemické zbraně budou zničeny

  14. září 2013  18:39
  Režim Bašára Asada musí do týdne předat inspektorům OSN seznam chemických zbraní. Dohodli se na tom po třech dnech jednání zástupci Ruska a USA na konferenci v Ženevě. Chemický arzenál pak bude zničen. Pokud Sýrie podmínky dodrží, vojenský zásah ze strany USA nehrozí.  

  Vozidla inspektorů OSN v Sýrii | foto: youtube

  Až třetí den ženevských jednání o řešení situace v Sýrii přinesl průlom. Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov oznámili kompromisní dohodu, která má vést k diplomatickému řešení syrské krize a odvrácení případné americké intervence proti režimu Bašára Asada.

  "Můžeme to být základ budoucí spolupráce, která je nezbytná, abychom ukončili krveprolití, které sužuje Sýrii více než dva roky," prohlásil Kerry.

  Šestibodová dohoda počítá s následujícím:
  1 - Určení množství a typu chemických zbraní a umožnění jejich rychlého předání pod mezinárodní kontrolu

  2 - Sýrie musí do týdne poskytnout kompletní seznam zásob svých chemického arzenálu

  3 - Na základě mimořádných procedur podle mezinárodní smlouvy o chemických zbraních bude umožněna rychlá likvidace chemických zbraní v Sýrii

  4 - Sýrie musí inspektorům umožnit okamžitý a neomezený přístup ke všem skladům

  5 - Zničeny musejí být všechny chemické zbraně, možné je i jejich vyvezení ze syrského území

  6 - Logistickou podporu zajistí OSN, plnění bude zajištěno podle článku 7 Charty OSN

  Američané ustoupili ze svého požadavku, aby plnění syrského závazku o vydání chemických látek jistila rezoluce OSN, která by případně povolila vojenskou akci. Ve znění dohody pouze stojí, že při porušení podmínek bude země čelit následkům vyjmenovaných v Chartě, tudíž sankcím nebo vojenské intervenci.

  Podle Kerryho tak zde není žádný prostor pro to, aby se Asadův režim podmínkám nějak vyhnul. Podle Lavrova se však dohoda o použití síly nijak výslovně nezmiňuje a upřednostňuje se mírové řešení.

  Asadův arzenál

  Damašek spoléhá hlavně na chemické zbraně, jež mají být protiváhou jaderného arzenálu Izraele. První bojové plyny si Sýrie pořídila od Egypta už v sedmdesátých letech minulého století. Delší dobu už však má vlastní výrobní kapacity a vlastní zásoby sarinu a yperitu a podle některých zdrojů také látky VX. Spekuluje se i o projektu biologických zbraní, jenž se má zaměřovat na anthrax, botulotoxin a ricin.
  Jako nosiče bojových látek slouží Sýrii rozsáhlý arzenál balistických střel. Kromě raket FROG-7, 9K72 Elbrus (Scud-B) a 9K79 Točka (SS-21 Scarab) dodaných ještě ze Sovětského svazu si Damašek pořídil také severokorejské zbraně série Hwasong (Scud-C a Scud-D) s dostřelem přes 700 kilometrů. Vypouštěcí zařízení jsou umístěna v podzemních tunelech, jež je chrání před útoky ze vzduchu.

  Moskva zase souhlasila s tím, že Sýrie musí inspektory pustit do všech svých skladišť a vydat celý chemický arzenál. Jeho podrobný a kompletní seznam má dodat do týdne.

  Inspektoři by měli začít zjišťovat chemické zbraně nejpozději v listopadu. V Sýrii by měli strávit týden. V polovině příštího roku by pak všechny zásoby chemické munice měly být už definitivně zničeny.

  Spokojenost s dohodou vyslovila řada zemí, včetně například Francie, která jako jeden z mála spojenců USA v Evropě intervenci schvalovala. Nespokojenost naopak dohoda vyvolala u syrské opozice s tím, že Asadův režim jen dostal další čas k útokům konvenčními zbraněmi.

  OSN předloží zprávu o útoku

  Objevily se také informace o tom, že syrský režim začal zásoby chemických zbraní přesunovat za hranice země. Z informacemi přišlo hned několik významných amerických deníků. Například Wall Street Journal uvedl, že to má ztížit jejich lokalizaci. Část chemikálií měla být údajně přepravena do Iráku a Libanonu.

  Netrpělivě je očekávána také zpráva inspektorů OSN, kteří na předměstí Damašku zkoumali následky chemického útoku ze srpna. Podle generálního tajemníka Pan Ki-Muna pravděpodobně potvrdí použití otravného plynu. Pan Ki-mun rovněž prohlásil, že syrský prezident Asad se "dopustil mnoha zločinů proti lidskosti". Neřekl však, že by za srpnový chemický útok u Damašku byl odpovědný Asad či jeho vojáci nebo naopak syrští povstalci.

  Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro ruskou státní televizi uvedl, že podřízení chemických zbraní mezinárodní kontrole je výsledkem ruské nabídky. Sýrie prý podle něj brzy odešle do sídla OSN všechny dokumenty nezbytné k tomu, aby se její chemické zbraně dostaly pod kontrolu mezinárodního společenství. OSN už potvrdila, že má první dokument syrské vlády, kde se hovoří o vůli přistoupit k mezinárodní smlouvě o zákazu chemických zbraní.

  Asad ale také na druhou stranu upozornil, že neumožní přístup k chemickým zbraní do té doby, dokud USA nepřestanou hrozit vojenskou intervencí. Znovu zopakoval, že chemické zbraně mají i povstalci a že srpnový chemický útok byl "provokací USA".

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media