natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pro diktátory světa musí být akce v Sýrii tvrdá, vzkázal šéf NATO

  2. září 2013  16:40,  aktualizováno  21:31
  Reakce světového společenství na útok chemickými zbraněmi v Sýrii musí být tvrdá a sloužit jako jasný vzkaz všem diktátorům, kteří by chtěli v budoucnu zakázané látky použít, prohlásil šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Osmadvacítka spojenců včetně Česka považuje útok za "otřesný a neomluvitelný". Ohledně reakce a případné vojenské intervence však jednotná zdaleka není.  

  Baterie amerických střel Patriot nad tureckým městem Gaziantep | foto: NATO photos

  "Pozice NATO je jasná. Chemický útok, který se odehrál 21. srpna u Damašku je otřesný a nedá se omluvit. Útoky, které stály životy stovky žen, mužů a dětí, nelze ignorovat. Existuje důvod, proč jsou chemické zbraně v civilizovaném světě zakázané. Jsou odporné, barbarské a nemají místo v 21. století," prohlásil generální tajemník NATO Rasmussen v bruselské centrále.

  Severoatlantická aliance se s vývojem situace v Sýrii zaměří především na obranu jihovýchodní hranice, tedy hlavně své členské země - Turecka. Připomněl, že NATO rozmístilo na tureckém území u syrských hranic několik baterií protiraketových střel Patriot. "Ujišťuji, že jsme připravili už veškeré plány, abychom zajistili ochranu tureckého území a obyvatel, takže nevidím potřebu k rozmísťování dalších zbraňových systémů," uvedl Rasmussen.

  Samo Turecko by se k případné vojenské akci proti syrskému režimu podle tureckého premiéra Erdogana připojilo. Intervenci si dovede představit i bez shody v OSN a dokonce nabádá, aby vojenská operace vedla přímo ke svržení syrského prezidenta Bašára Asada.

  Šéf NATO zopakoval, že vše nasvědčuje tomu, že za chemickým útokem na předměstí Damašku stojí syrský režim. "Způsob, jakým byly útoky provedeny, ukazují, že je za ně odpovědný syrský režim," řekl s tím, že ohledně dalšího vývoje situace budou uvnitř NATO dál intenzivně pokračovat vzájemné konzultace mezi členskými zeměmi.

  Systém Patriot - infografika

  Ačkoliv Aliance jako celek chemický útok odsoudila, na adekvátní reakci se zřejmě neshodne. Ostatně, pokud by členské státy měly stejný názor, už dávno by ho celý svět znal.  Nejednotnost mezi spojenci připustil i Rasmussen. "Jako bývalý premiér chápu rozhodnutí některých členů Aliance. NATO je spojenectví demokratických zemí," uvedl.

  Francie má prý důkazy

  Americký plán na omezené vojenské údery na vojenské cíle v Sýrii otevřeně s evropských členů podpořily jen dvě země - Francie a Turecko.

  Paříž v pondělí oznámila, že má satelitní snímky, které dokazují, že chemický útok v Sýrii byl veden z oblastí pod kontrolou syrské armády. Útok byl prý rozsáhlý a koordinovaný a podle francouzských tajných služeb si vyžádal nejméně 281 obětí.

  Žádná z povstaleckých skupin podle odtajněného devítistránkového materiálu (snímky zveřejněny nebyly) nemá dostatek zkušeností, ani peněz, aby takový útok mohla provést. Cílem útoku mělo být podle materiálu získat zpět místa, kontrolovaná povstalci. Narozdíl od předchozích útoků, při kterých mělo být použito jen malé množství chemických látek kvůli zastrašení obyvatelstva. Síly syrského režimu pak prý navíc chemickými zbraněmi zasaženou zónu později bombardovaly, aby zahladily stopy.

  Naopak státy v čele s Německem a Itálií daly jasně najevo, že bez mandátu OSN do vojenské akce nepůjdou. A podobně je na tom i Británie, která původně plán Washingtonu podpořila. "Je jen na jednotlivých členech se rozhodnout, jak budou na použití chemických zbraní reagovat," konstatoval Rasmussen.

  Útok na Turecko

  I přes nejednotnost Aliance jako celku, vyžaduje chemický útok v Sýrii podle něj tvrdou odpověď. "Myslím, že by to byl jinak nebezpečný signál pro diktátory na celém světě, že mohou chemické zbraně libovolně používat a nic se jim nestane," prohlásil Rasmussen s tím, že chemické zbraně jsou velmi specifické.

  Patrioty v Turecku

  • NATO rozmístilo v Turecku 6 baterií střel Patriot počátkem roku v reakci na situaci v Sýrii. Ze syrské strany totiž několikrát přilétly do Turecka dělostřelecké granáty a syrská protivzdušná obrana sestřelila také jednu tureckou stíhačku.
  • Jde o vysoce mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů. Systém Patriot začala vyvíjet americká společnost Raytheon už počátkem 60. let. Od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států.
  • Systém umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.
  • Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Řecko.

  "Chápu, že se lidé ptají, proč je to tak rozhodující faktor, neviděli jsem už v minulosti sto tisíc lidí zabitých konvenčními zbraněmi? Ano, viděli. Ale použití chemických zbraní je něco jiného, svým charakterem jsou to nástroje masového ničení. To je důvod, proč jsou zakázány mezinárodními konvencemi".

  Rasmussen také potvrdil, že pokud se některé členské země rozhodnou pro vojenské řešení, mohou pro akce využít blízké vojenské základny v Turecku i Řecku. Nastínil rovněž možný scénář, pokud by Sýrie "na oplátku" případnému americkému úderu vypálila například balistické střely na Turecko.

  V takovém případě by se totiž mohlo jednat o takzvaný článek 5 Washingtonské smlouvy, který hovoří o tom, že útok na jednoho člena Aliance je zároveň útokem na všechny spojence.

  "Skutečnost, že jsme rozmístili v Turecku střely Patriot, by měla mít sama o sobě na případného agresora odstrašující efekt. Pokud by bylo (Turecko) napadeno, pak by šlo o útok na jednoho spojence a útok na celé NATO a celá Aliance by rozhodla o postupu," uvedl Rasmussen.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media