natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Černochová vezme Svobodu za ukrajinským vojáky. Dukla ho trestá za podporu Rusů

  31. března 2023  15:26
  Bývalý moderní pětibojař David Svoboda skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru. Za výroky k válce na Ukrajině a návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží navíc dostal důtku od ředitele Dukly Pavla Bence a ministryně obrany Jana Černochová ho chce vzít s sebou za ukrajinskými vojáky, kteří prochází výcvikem na Libavé.  

  Pětibojař David Svoboda | foto: ASC Dukla

  „Nejsem advokát Ruska a mrzí mě, že má neobratná vyjádření mohla poškodit armádu a resort obrany,“ řekl David Svoboda po páteční schůzce s ministryní obrany.

  Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda prohlásil, že stojí na straně Mezinárodního olympijského výboru, že je pro návrat Rusů a Bělorusů na olympijské hry a do kvalifikačních soutěží. Vysloužil si za to vlnu kritiky, třeba i od ministerstva obrany. O den později se Svoboda omluvil s tím, že nestojí na špatné straně.

  Svobodovo vyjádření kritizoval právě i Černochová, protože bývalý pětibojař nyní pracuje v armádní Dukle jako trenér. „Ministerstvo obrany a armáda podporuje Ukrajinu a

  nesouhlasí s tím, aby ruští a běloruští sportovci startovali na olympiádě, když jejich ukrajinští kolegové umírají na frontě ve válce rozpoutané Ruskem a podporované Běloruskem. Tento jednotný postoj očekávám od všech vojáků,“ uvedla Černochová.

  Se Svobodou v pátek dlouze o kauze hovořili a dohodli se, že společně pojedou za ukrajinskými vojáky, kteří procházejí výcvikem na Libavé. „Abychom si společně vyslechli jejich příběhy o tom, čeho se Rusko na Ukrajině dopouští,“ dodala Černochová.

  Svobodovi předala během schůzky také plakát s portréty ukrajinských sportovců zabitých nebo pohřešovaných kvůli bojům na Ukrajině. „Nejde o postih za názor, ale za nedodržení toho, jak by měl profesionální voják na veřejnosti vystupovat,“ podotkla.

  Svoboda si za výroky zlehčující válku na Ukrajině a podporu účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži zároveň vysloužil písemnou důtku od ředitele Dukly Pavla Bence. „Voják má povinnost chovat se i mimo službu tak, aby neohrozil vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

  Sám Svoboda také oznámil, že skončí jako předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru. „Dvojrole profesionálního vojáka a zástupce sportovců v komisi nejde dohromady, proto jsem se rozhodl na členství rezignovat,“ konstatoval.

  Ve své omluvě uvedl, že jeho vyjádření vyzněla nešťastně způsobila zcela jiný dojem, než měl v úmyslu. ,,V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala. Do domnělé pozice „ďáblova advokáta“ ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru,“ prohlásil.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media