natoaktual.cz

Černochová vezme Svobodu za ukrajinským vojáky. Dukla ho trestá za podporu Rusů

31. března 2023  15:26
Bývalý moderní pětibojař David Svoboda skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru. Za výroky k válce na Ukrajině a návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží navíc dostal důtku od ředitele Dukly Pavla Bence a ministryně obrany Jana Černochová ho chce vzít s sebou za ukrajinskými vojáky, kteří prochází výcvikem na Libavé.  

Pětibojař David Svoboda | foto: ASC Dukla

„Nejsem advokát Ruska a mrzí mě, že má neobratná vyjádření mohla poškodit armádu a resort obrany,“ řekl David Svoboda po páteční schůzce s ministryní obrany.

Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda prohlásil, že stojí na straně Mezinárodního olympijského výboru, že je pro návrat Rusů a Bělorusů na olympijské hry a do kvalifikačních soutěží. Vysloužil si za to vlnu kritiky, třeba i od ministerstva obrany. O den později se Svoboda omluvil s tím, že nestojí na špatné straně.

Svobodovo vyjádření kritizoval právě i Černochová, protože bývalý pětibojař nyní pracuje v armádní Dukle jako trenér. „Ministerstvo obrany a armáda podporuje Ukrajinu a

nesouhlasí s tím, aby ruští a běloruští sportovci startovali na olympiádě, když jejich ukrajinští kolegové umírají na frontě ve válce rozpoutané Ruskem a podporované Běloruskem. Tento jednotný postoj očekávám od všech vojáků,“ uvedla Černochová.

Se Svobodou v pátek dlouze o kauze hovořili a dohodli se, že společně pojedou za ukrajinskými vojáky, kteří procházejí výcvikem na Libavé. „Abychom si společně vyslechli jejich příběhy o tom, čeho se Rusko na Ukrajině dopouští,“ dodala Černochová.

Svobodovi předala během schůzky také plakát s portréty ukrajinských sportovců zabitých nebo pohřešovaných kvůli bojům na Ukrajině. „Nejde o postih za názor, ale za nedodržení toho, jak by měl profesionální voják na veřejnosti vystupovat,“ podotkla.

Svoboda si za výroky zlehčující válku na Ukrajině a podporu účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži zároveň vysloužil písemnou důtku od ředitele Dukly Pavla Bence. „Voják má povinnost chovat se i mimo službu tak, aby neohrozil vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

Sám Svoboda také oznámil, že skončí jako předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru. „Dvojrole profesionálního vojáka a zástupce sportovců v komisi nejde dohromady, proto jsem se rozhodl na členství rezignovat,“ konstatoval.

Ve své omluvě uvedl, že jeho vyjádření vyzněla nešťastně způsobila zcela jiný dojem, než měl v úmyslu. ,,V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala. Do domnělé pozice „ďáblova advokáta“ ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru,“ prohlásil.

inc natoaktual.cz
zpět na článek