natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Superstíhačky Raptor znovu vládnou nebi. Záhadné otravy pilotů prý skončí

  2. srpna 2012  15:30
  Nejvýkonnější stíhací letoun současnosti a jediný stroj páté generace v operačním nasazení, F-22A Raptor, se hlásí znovu služby. Po měsících důkladného testování Pentagon postupně ruší omezení, která pro letoun platila. Superstíhačka už prý nebude své piloty ohrožovat.  

  Letoun F-22A Raptor | foto: USAF

  Připomíná to jeden nedoceněný československý sci-fi horor z osmdesátých let. Ve filmu Upír z Feratu dostane začínající automobilová závodnice unikátní příležitost jezdit se superšpičkovým závodním vozem, který však funguje na velmi neobvyklé palivo - na lidskou krev.¨

  A "palivo" si automobil bere přímo od svého řidiče přes plynový pedál. Svého pilota postupně vysává.

  V přeneseném slova smyslu se tak mohli cítit i američtí piloti v letounech F-22 Raptor. Nejvýkonnější a nejlepší letoun v operačním nasazení je totiž také záhadně ohrožoval. Kvůli příměsi toxických plynů v kokpitu letounu a nedostatečném zásobování kyslíkem (hypoxie) měli piloti problémy udržet se při vědomí. Přiotrávilo se 14 pilotů a jeden z incidentů dokonce skončil smrtí.

  Během vyšetřování byly objeveny nedostatky v takzvaných systémech podpory života a teploty na palubě letounu. V dýchacím systému pilota se pak vyskytovaly jedy.

  Záhada vysvětlena?

  Americké ministerstvo obrany nyní po měsících vyšetřování, konstrukčních úprav a testování oznámilo, že s největší pravděpodobností zná důvody dosud "nevysvětlitelných fyziologických incidentů".

  Šéf Pentagonu Leon Panetta hned souhlasil s obnovením dálkových cvičných letů a pro důkaz spolehlivosti rozhodl o nasazení celé letky raptorů na základně Kadena v Japonsku. Problémy, ke kterým došlo naposledy v březnu, by se prý už neměly opakovat.

  Ztráta vědomí u pilotů měla podle vyšetřovací zprávy několik souběžných důvodů. "Dokončili jsme komplexní testování životních podpůrných systémů a jsme schopni dát dohromady faktory, které zapříčiňovaly dříve nevysvětlitelné událostí," uvedl šéf vyšetřování Charles Lyon.

  V první řadě za to podle něj mohl anti-G oblek, pomáhající pilotovi překonávat přetížení. Vesty u obleků, které se automaticky nafukují a zabraňují při přetížení odlivu krve, měly vadné ventily. To vedlo k tomu, že někdy zůstávaly nafouknuté i ve chvílích, kdy být neměly a způsobovaly pilotům problémy s dýcháním.

  Další problémy pak byly v připojení přívodní hadice kyslíku a se vzduchovým filtrem ze zásobníku. Ten letectvo nechalo vymontovat, aby se zvýšilo proudění vzduchu.

  Vyšetřování pokračuje

  Podle Lyona má flotila F-22 od posledního incidentu nalétáno už 10 tisíc hodin, aniž by se problémy znovu opakovaly. Upozornil ale, že vyšetřování bude pokračovat. Výsledkem by měly být další úpravy, které mají vzejít ze spolupráce s NASA.

  F-22A Raptor

  Maximální rychlost: 2 410 km/h (Mach 2,25), supercruise = 1 963 km/h
  Taktický dolet: 759 km
  Přeletový dolet: 2 960 km
  Dostup: 19 800 m
  Rozpětí: 13,56 m
  Délka: 18,9 m
  Výška: 5,08 m
  Výzbroj: 1 x 20mm kanon, 4-6 řízených střel s krátkým doletem, 4 se středním a dlouhým doletem, 1-3 rakety vzduch vzduch

  "U žádného letounu, ať už je to F-22 nebo F-16, nikdy nelze snížit riziko na nulu," uvedl k tomu mluvčí Pentagonu George Little. Ubezpečil ale, že ministerstvo obrany udělá vše, aby byl stroj co nejbezpečnější.

  Příčinu problémů se dlouho nedařilo objevit. Byla to záhada. Letouny byly loni na podzim dokonce na pět měsíců uzemněny. Experti dlouhé měsíce zkoumali příčiny a letectvo nechalo letouny několikrát upravovat, aby se letos znovu vrátily do vzduchu. Avšak s přísnými omezeními. Piloti nesměli s F-22 létat nad zhruba 7 600 metrů. V této výšce je totiž pro dobře vycvičené piloty v případě nouze ještě kyslíku dost.

  Zakázány byly také dálkové lety, aby se piloti mohli v případě potíží rychle vrátit na letiště. Do kokpitu byly nainstalovány senzory pro monitorování složení vzduchu a pilot mohl být varován. Vylepšení doznalo přepínání na záložní kyslíkový systém, byl instalován nový filtr do dýchacího systému nebo speciální tísňový modul, který pilotovi umožní při potížích co nejrychleji přistát.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media