natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Studujte a cestujte, vzkázal v Česku vrchní velitel NATO

  21. dubna 2011  15:53
  Základem zajištění naší bezpečnosti v budoucnu nebude fyzický boj, ale rozvoj společností, studium a cestování, řekl při své návštěvě Česka vrchní velitel sil NATO v Evropě James Stavridis.  
  Jedním z hlavních účelů Stavridisovy cesty bylo setkání s představiteli české bezpečnostní komunity a debatování o výzvách, jimž NATO čelí. Na ministerstvo zahraničí proto byla ve středu sezvána zhruba stovka expertů, zástupců ministerstev zahraničních věcí, obrany, poslanců a senátorů a admirál Stavridis vystoupil s přednáškou "Evropa a bezpečnost ve 21. století", na níž navázala neformální jednání.

  Vojenský šéf NATO představil zhruba desítku hlavních výzev, jimž NATO a svět čelí, od Afghánistánu a Libye, přes terorismus a balistické rakety až po migrační vlny či kyberhrozby. "Jakmile počítače prostupují nejen všechny oblasti našeho života, ale pronikají zároveň do všech koutů světa, je jasné, že vytváříme síť, která je o to zranitelnější," řekl Stavridis.

  Jak výzvám čelit?
  Jedním z klíčů k naší bezpečnosti bude podle aliančního velitele posilování vzdělání, znalostí a vzájemného poznávání. "Budoucnost zajištění bezpečnosti netkví v bojování, ale v rozvoji společností," uvedl v Praze Stavridis s tím, že NATO tento koncept prosazuje pod názvem "comprehensive approach" (celostní přístup). To je podle admirála úkol pro všechny.

  "Učte se jazyky, studujte, cestujte, dozvídejte se více o jiných lidech a kulturách, protože čím více toho budeme znát a vědět, o to bezpečněji se budeme moci cítit," navrhuje Stavridis i s odkazem na sociální média, která jsou podle něj "stále důležitější". Velitel je známý svým pozitivním přístupem k sociálním médiím, má svůj účet na Facebooku i Twitteru a na stránkách aliančního velitelství píše svůj blog.

  Stavridis přiletěl na dvoudenní oficiální návštěvu Česka ve středu, kdy se sešel se šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem, ve čtvrtek ráno jednal s ministrem obrany Alexandrem Vondrou a náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem. Vondra po schůzce řekl, že Stavridisovi potvrdil připravenost ČR podílet se na humanitární pomoci Libyi, ale že čeští vojáci se do této mise NATO nezapojí.

  Vrchní alianční velitelé jezdí na návštěvu ČR a dalších členských zemí téměř pravidelně každý rok. Ve čtvrtek dopoledne Stavridis odletěl zpět do belgického Monsu, kde alianční velitelství pro operace sídlí.

  pz natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media