natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Parlamentní strany začaly jednat o smlouvě k zajištění obrany

  5. května 2014  12:57
  Zástupci parlamentních stran mají za sebou úplně první ze série jednání, které by mělo vést k podpisu smlouvy o zajištění obrany České republiky. Na dosud nevídané spolupráci se v březnu dohodli šéfové stran u příležitosti 15. výroči vstupu Česka do NATO.  

  Lídři parlamentních stran Petr Fiala (ODS), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Bohuslav Sobotka (ČSSD) podepisují Deklaraci o zajištění obrany ČR | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "Naším snažením je zajistit dlouhodobou politickou shodu vedoucí k rozvoji ozbrojených sil ČR bez ohledu na to, které politické strany tvoří vládní koalici či opozici," řekl Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu, který se na práci skupiny podílí.

  Shoda politiků ohledně obrany měla přijít dříve, tvrdí experti

  Pracovní skupina složená ze zástupců všech parlamentních politických stran poprvé řešila budoucnost obrany nebo plnění závazků vůči NATO ve středu 30. dubna.

  Členy jsou poslanci, které nominovaly jednotlivé politické strany. Od předsedy Poslanecké sněmovny a odborného mluvčího pro obranu Jana Hamáčka (ČSSD), místopředsedy výboru pro obranu Bohuslava Chalupy (ANO), místopředsedy výboru pro obranu Ivana Gabala (KDU-ČSL), přes stínového ministra obrany Alexandera Černého (KSČM), předsedu výboru pro obranu Davida Kádnera (Úsvit), poslance Marka  Ženíška (TOP 09) až po bývalého ministra obrany Alexandra Vondru (ODS).

  Plné znění deklarace z 12. března 2014

  Série společných jednání navazuje "Deklaraci předsedů politických stran k zajištění obrany České republiky", kterou 12. března na Pražském hradě podepsali šéfové všech parlamentních stran kromě komunistů. Budoucí smlouva, kterou má skupina připravit, by měla přispět ke stabilnímu rozvoji ozbrojených sil České republiky v horizontu dalších deseti let.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media