Diplomatem roku je podle prestižního magazínu šéf NATO Stoltenberg

13. listopadu 2019  11:21
Diplomatem roku byl podle prestižního amerického magazínu Foreign Policy zvolen šéf NATO Jens Stoltenberg. Ocenění získal za "neúnavnou transatlantickou diplomacii, podpořenou důvěryhodnou transatlantickou obranou“.  
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

„Jsem poctěn. Abychom udrželi naše národy v bezpečí, potřebujeme důvěryhodnou obranu spojenou s neúnavnou diplomacií. O tom je NATO,“ uvedl v reakci Stoltenberg během slavnostního ceremoniálu ve Washingtonu.

Cenu uděluje prestižní magazín o zahraniční politice Foreign Policy, založený v roce 1970 Samuelem Huntingtonem, profesorem Harvardské univerzity, a jeho přítelem Warrenem Demianem Manshelem. Původně aby prostor na veřejnosti dostaly i alternativní názory na americkou zahraniční politiku v době vietnamské války.

„Nikdy jsem se nepovažoval za diplomata. Protože jsem politik. Je však dobré, aby všichni, včetně politiků, měli diplomatické dovednosti,“ řekl Stoltenberg. Ve svém projevu označil Severoatlantickou alianci za bezkonkurenční a připomněl, že chrání takřka miliardu lidí na obou stranách Atlantiku.

„Často se říká, že neexistuje vojenské řešení konfliktu. Historie zároveň ukazuje, že k nalezení udržitelného politického řešení je často vyžadována vojenská síla,“ prohlásil.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.