natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Staré „anduly“ zatím neprodávejte, nařídil ministr obrany

  2. listopadu 2011  14:22
  Ministr obrany Alexandr Vondra nařídil zatím neprodávat vyřazené armádní transportní letouny An-26. Důvodem je skutečnost, že provoz nových strojů C-295M CASA stále provázejí poruchy a technické nedostatky.  

  Letoun An-26 | foto: Armáda ČR

  Ministerstvo obrany před časem koupilo čtyři španělské letouny CASA za zhruba 3,5 miliardy korun. První ze strojů dostali vojáci v lednu 2010. Letos však armáda už potřetí na nich zakázala létat, neboť se u nich projevují poruchy a nedostatky. Naposledy měl jeden ze strojů poruchu v neděli a nouzově přistál s jedním motorem.

  Staré stroje An-26 už ministerstvo obrany eviduje jako vyřazené a jsou určeny k prodeji. Armáda však transportní stroje tohoto typu nutně potřebuje. Do doby, než se problémy s novými letouny vyřeší, by zastaralé letouny sovětské výroby alespoň část úkolů zvládly. "Zatím jsem rozhodl neprodávat čtyři 'anduly', které byly náčelníkem generálního štábu vyřazeny z provozu," uvedl Vondra.

  Podle Vondry bude situaci ministerstvo řešit jako jednu z priorit. Nové stroje CASA už byly převzaty a ministerstvo za ně zaplatilo zálohu. Vedení obrany proto nyní jedná přímo s výrobcem letadel - konsorciem EADS.

  Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka si španělská letadla armáda pořizovala proto, aby je mohla nasadit i v zahraničních misích, kam staré ruské An-26 vyslat nemůže. "Bohužel technický stav letounu nasazení nedovoluje," konstatoval Picek.

  Lety nových transportních strojů C-295 armáda pozastavila poprvé v únoru. Tehdy kvůli tomu, že se jeden z nich při cvičném letu propadl o několik desítek metrů. Znovu byly lety pozastaveny také na počátku května.

  Od srpna začalo ministerstvo obrany společnosti Omnipol, která nákup letounů zprostředkovala, účtovat smluvní pokutu za to, že armáda stroje stále nemá plně k dispozici. Letouny totiž mají problémy se systémem pasivní ochrany. Kvůli tomu je armáda zatím nemohla nasadit v Afghánistánu, jak plánovala. Počátkem října pak ministerstvo přímo s výrobcem vyjednalo půlroční prodloužení záruky na letouny.

  Kontrakt na nákup byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise Česká republika tehdy údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení. Prezident Václav Klaus na velitelském shromáždění označil nákup letadel CASA za jednu z akvizic, které poškozují dobré jméno armády.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media