natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Spojenci zahájili útok na Libyi

  19. března 2011  17:45,  aktualizováno  23:49
  Spojenecké letectvo v sobotu v 17:45 zahájilo vojenskou akci proti režimu Muammara Kaddáfího. První se nad Libyí objevily francouzské stíhačky, které zasáhly několik tanků a obrněných vozidel.  


  Vedle Francie se podle do operace nazvané Odyssey Daw zapojila i Velká Británie, Kanada, Itálie a USA. Americké a britské síly zaútočily z válečných lodí a ponorek na protiletadlovou obranu Libye střelami Tomahawk. Cílem bojových akcí je ochromit vzdušnou obranu režimu Muammara Kaddáfího kolem Tripolisu a Misuráty, aby letouny spojenců mohly bez obav dohlížet na dodržování bezletové zóny a bránit útokům na civilisty.

  Ve Středozemním moři operuje 25 válečných lodí, včetně tří amerických ponorek. Američané a Britové ze svých plavidel a ponorek vyslali na libyjské cíle v první fázi 118 raket typu Tomahawk. Mířily na dvacet libyjských cílů, především stanoviště libyjské protivzdušné obrany. Jedním z cílů byla například libyjská odpalovací zařízení pro rakety země-vzduch.

  "Tato fáze operace byla pouze první z několika dalších," uvedl americký viceadmirál William E. Gortney. První fáze by měla podle jeho slov trvat více než dvanáct hodin. Pro vyhodnicení úspěšnosti sobotních úderů vzlétne do oblasti bezpilotní letoun, který by měl spojencům poskytnout přehled o škodách způsobených strategickým cílům v Libyi.

  V neděli k Libyi vyrazí z Toulonu francouzská letadlová loď Charles de Gaulle.

  První zprávy o útoku v Libyi přišly v 15:15 SEČ. Nad Libyí přelétaly francouzské průzkumné letouny. Později prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, že spojenecké letouny zahájily operaci v Libyi a začaly bránit město Benghází před útoky vládních jednotek. "Další francouzské letouny jsou připravena zasáhnout proti ozbrojeným vozidlům, která ohrožují civilisty," prohlásil po zvláštním summitu v Paříži. Spojenci jsou ale podle jeho slov otevřeni diplomacii, s Kaddáfím ale začnou jednat až poté, co přestane útočit na Libyjce.

  Do vojenské operace v Libyi se vedle Francie účastní Spojené státy, Velká Británie, Kanada a Itálie. V noci by se měla přidat španělská letadla, později i letouny některých arabských zemí. Rusko v reakci prohlásilo, že "lituje rozhodnutí západních zemí zahájit vojenskou operaci".

  Spojenci se radili v Paříži

  O úderu na Libyi jednali představitelé Francie, USA, Německa, Británie i Kanady na zvláštním sobotním summitu v Paříži. "Může za to plukovník Kaddáfí. Lže mezinárodnímu společenství, slíbil příměří a to porušil. Nemůžeme dovolit, aby masakr civilistů pokračoval," řekl britský premiér David Cameron.

  Podle německé kancléřky Angely Merkelové se světové mocnosti shodly, že násilí v Libyi musí skončit. Německo se však podle ní do vojenských akcí nezapojí. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová po jednání prohlásila, že Spojené státy mají důvody nepochybovat o tom, že Kaddáfí bude v agresi vůči obyvatelstvu pokračovat, pokud nebude zastaven.

  "Hájíme zájmy Libye i celého světa. Reagovali jsme na volání o pomoc," reagoval na situaci během své návštěvy Brazílie americký prezident Barack Obama. USA jsou si podle něj velmi vědomy rizik, které pro americké síly přináší každá vojenská akce. Ujistil však, že do Libye nevyšle pozemní vojenské síly. Zásah je ale podle jeho slov opodstatněný, protože "není možné, aby tyran jako Kaddáfí neměl slitování se svým národem".

  Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nejprve v pátek na rezoluci OSN zareagoval vyhlášením příměří a ukončením bojů. Celý den ale přicházely ze země zprávy o bombardování a střelbě v některých městech. Mezinárodní výbor Červeného kříže vyzval pvládní jednotky i povstalci v Libyi umožnili zdravotníkům přístup k raněným. Výbor naléhavě také upozornil, že mezinárodní právo zakazuje útočit na civilisty a používat lidské štíty na ochranu objektů a jednotek.

  V sobotu už Kaddáfí rezoluci OSN ostře kritizoval. "Je to do očí bijící kolonialismus. Nemá žádné ospravedlnění. Bude mít vážné důsledky pro Středomoří a Evropu," prohlásil.

  V noci Kaddáfí po telefonu promluvil ve státní televizi. Označil Středomoří a sever Afriky za "válečnou půdu". Zájmy zemí v této oblasti podle něj od nynějška budou v ohrožení. Libyjci budou "koloniální křižácké" agresi čelit. Proto prý otevře armádní sklady, aby vybavil obyvatele zbraněmi. Kaddáfí v krátkém proslovu vyzval, aby Libyjci pomohli "bránit nezávislost, jednotu a čest své země". K boji proti nepříteli vyzval Afričany, Araby, Asiaty i obyvatele Latinské Ameriky, aby se postavili za libyjský lid.

  Chronologie událostí:

  13:18 - V Paříží v probíhá summit spojenců o vojenském zásahu. Měl začít po skončení schůzky. Prvních leteckých akcí se má účastnit Francie, Británie a Kanada.

  15:15 - Francouzské průzkumné letouny podle několika zdrojů vstoupily do libyjského vzdušného prostoru.

  15:48 - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznamuje, že spojenci zajistí naplnění rezoluce OSN o Libyi všemi prostředky, hlavně vojenskými.

  17:06 - Objevují se první zprávy, že v Libyi operuje pět francouzských vojenských letounů. Letka se skládá z jednoho průzkumného letadla a čtyř bojových letounů Rafale a Mirage.

  17:29 - Kanadský premiér Stephen Harper oznámil, že letecké údery doprovází námořní operace včetně blokády. Ta by měla zamezit přísunu zbraní do Libye.

  17:45 - Francouzský bojový letoun poprvé vypálil a zasáhl vojenské vozidlo.

  18:38 - Francouzské ministerstvo obrany potvrzuje, že spojenecké bojové letouny v Libyi zničily několik tanků a vozidel.

  20:44 - Americké a britské válečné lodě ve Středozemním moři vypustily střely s plochou dráhou letu na cíle v Libyi. Nad oblastí podel zpráv Londýna už operují britské letouny.

  20:57 - Spojené státy převzaly velenbí nad spojeneckými jednotkami.

  21:35 - Spojenecké síly zaútočily na dvacet cílů, především na Kaddáfího protiletadlovou obranu.

  22:05 - Z Madridu odstartovaly čtyři stíhačky F/A-18 španělských vzdušných sil, aby se připojily ke spojenecké akci.

  22:18 - Fracie popřela informace libyjské státní televize, že byla sestřelena jedna z jejích stíhaček.

  22:45 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí po telefonu promluvil ve státní televizi. Označil Středomoří a sever Afriky za "válečnou půdu". Zájmy zemí v této oblasti podle něj od nynějška budou v ohrožení. Libyjci budou "koloniální křižácké" agresi čelit.

  00:12 - Libyjská vláda požádala o naléhavou schůzku Radu bezpečnosti OSN.

  00:33 - Libyjský ministr zahraničí prý považuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vydláždila cestu k úderu spojeneckých vojsk v severoafrické zemi, za neplatnou.

  01:05 - Tripolis kvůli vojenské operaaci Západu zastavil spolupráci s Evropou ohledně nelegálního přistěhovalectví.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media