natoaktual.cz

SPECIÁL: Mise českých letců na Islandu

31. července 2015  6:15,  aktualizováno  2.9
Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island, který nemá vlastní armádu.  

První letošní cvičný let gripenu českých vzdušných sil nad Islandem | foto: Ivo Kardoš, 21. zTL

Čeští letci na Islandu během mimořádné mise „Air Surveillance“ od 20. července do 29. srpna zaskakovali za kanadské kolegy. Kanadské letectvo je totiž plně operačně vytíženo v rámci koaličních úderů proti takzvanému Islámskému státu.

Vše o české misi

Šlo v pořadí o čtvrtou zahraniční misi českých letců s gripenů. Podobně jako v letech 2009 a 2012, kdy letci chránili vždy po několik měsíců vzdušný prostor nad trojicí pobaltských republik - Litvou, Lotyšskem a Estonskem a pak loni rovněž na Islandu.

Nad Islandem Češi absolvovali nakonec přes 70 cvičných letů. Žádný ostrý start, ať už k civilním nebo ruským vojenským letounům, které se v oblasti v minulosti objevovaly, během služby nezaznamenali. I když několikrát byli uvedeni do stavu vyšší pohotovosti.

České vzdušné síly tak držely nepřetržitou pohotovost ve dvou zemích najednou. Zatímco na Islandu operovalo pět letounů JAS-39 (z toho jeden záložní), na ochranu domácího vzdušného prostoru zůstalo v Česku devět letounů Gripen.

Česká jednotka na islandské základně v Keflavíku čítala 70 osob, pilotů a pozemního personálu. Velitelem byl plukovník Martin Nezbeda, který jinak působí jako zástupce velitele 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

natoaktual.cz
zpět na článek