Češi s gripeny znovu ohlídají Island, zaskočí za Kanaďany

22. května 2015  21:12
Česká republika plánuje v létě na měsíc vyslat pět stíhacích letounů Gripen k ochraně vzdušného prostoru Islandu. O nečekanou misi požádala Severoatlantická aliance. Češi by měli zaskočit za Kanaďany, kteří jsou operačně vytížení leteckými údery na Blízkém východě.  
Doplňování paliva za letu | foto: ASICIPPN

Ministerstvo obrany obdrželo v minulých dnech urgentní žádost NATO o nasazení pětice letounů Gripen k ochraně Islandu.

Důvodem je podle ministra obrany Martina Stropnického operační vytížení kanadských vzdušných sil při úderech proti Islámskému státu. Právě Kanaďané měli v létě ochranu Ilsandu v rámci takzvaného Air Policingu převzít.

Čeští tygři lovili na Islandu zkušenosti, rekapituluje pilot

„Mimořádný Air Policing Islandu je naším příspěvkem ke kolektivní ochraně NATO a de facto i k boji proti Islámskému státu. Je to rovněž ocenění našich pilotů a jejich schopností, stejně jako potvrzení České republiky jako spolehlivého a důvěryhodného partnera v rámci Aliance,“ řekl Stropnický.

Ministerstvo obrany na požadavek pružně reagovalo i s ohledem na zkušenosti z loňského roku, kdy čeští letci ostrahu vzdušného prostoru Islandu zajišťovali.

Česká republika vyšle na Island celkem pět letounů, z toho jeden jako záložní. Do mise se v období od 20. července do 20. srpna zapojí až 70 vojáků. „Příslušný materiál předložím co nejdříve na jednání vlády. Jelikož jde o vyslání do 60 dnů, není nutný souhlas parlamentu, obratem ale budeme obě komory informovat,“ nastínil Stropnický.

Vláda by měla o operaci rozhodovat za dva týdny. Náklady na mimořádnou misi budou podle Stropnického do 15 milionů korun. Mohly by být ještě o několik milionů nižší, pokud Švédsko zajistí nákladní dopravu vybavení.

Čeští stíhači chránili Island už loni na podzim. Ostrovní země a jeden ze zakládajících členů NATO nemá vlastní armádu v pravém slova smyslu a poblíž jeho vzdušného prostoru údajně v posledních měsících narůstaly aktivity ruských vzdušných sil. Čeští stíhači byli několikrát uvedeni do vyšší pohotovosti, k ostrému startu ale povoláni nebyli.

Ochrana Islandu bude v pořadí čtvrtou zahraniční misí českých letců s gripeny. V minulosti podobně dvakrát chránili vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska.

Deset let v českých službách

Stíhací letouny Gripen letos slaví deset let ve výzbroji českých Vzdušných sil. Za tu dobu s nimi čeští piloti nalétali celkem 20 tisíc hodin. Česká republika vloni prodloužila smlouvu na pronájem 14 letounů až do roku 2027 s opcí na další dva roky.

Výročí si v pátek připomněla mateřská základna nadzvuků v českých silách v Čáslavi hromadným průletem deseti českých, maďarských a švédských gripenů.

„Rok 2015 je pro Vzdušné síly Armády České republiky významným předělem. Vzdušné síly slaví desetileté výročí úspěšného provozu letounu JAS-39 Gripen a zároveň začíná další etapa jeho pronájmu,“ řekl velitel vzdušných sil Libor Štefánik.

Připomněl, že zavedením letounu JAS-39 Gripen se výrazným způsobem změnila filozofie přístupu k úkolům vzdušných sil. „Nešlo pouze o moderní techniku s jinými bojovými možnostmi, ale přišel důležitý impuls do nové práce a obrovská motivace pro všechny, kteří byli do projektu zapojeni,“ dodal.

Oslavy desátého výročí gripenů v českých službách budou pokračovat už v sobotu 23. května tradičním Dnem otevřených dveří čáslavské základny. 

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.