natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Specialisté trénují novináře na válku

  15. dubna 2007  14:25
  Ve Vyškově začal speciální armádní kurz přežití pro novináře a humanitární pracovníky. Vojenští specialisté účastníky kurzu připravují na krizové situace, do kterých se mohou dostat během pobytu v oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

  Během devítidenního výcviku se klade důraz na zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek a také na způsoby první pomoci a transportu raněných.

  Podle velitele kurzu Františka Heidekera z Vojenské akademie ve Vyškově kurz spočívá v simulaci situací, kdy dochází k postupnému navyšování psychické a fyzické zátěže.

  Účastníky kurzu tak čeká řada obtížných úkolů včetně přepadů, výslechů nebo překonání strachu z těžké vojenské techniky. Součástí tréninku je i zdravotnická a psychologická průprava. Účastníci kurzu se tak seznámí i se základními technikami vyjednávání a chování v zajetí.

  Vojenský výcvik nabízí novinářům armáda od roku 1994. Cílem tehdy bylo připravit novináře na jejich výjezdy k českým vojákům, kteří v té době působili na Balkáně.

  Kurzem do té doby doby prošly desítky českých novinářů a humanitárních pracovníků.

  "Každý den vám daleko více hrozilo, že se stanete obětí únosu a vydíraní spíše, než že se dostanete do nějaké bojové situace. Proto mi přišlo velmi vhod, že jsem měl díku kurzu zkušenost se simulací únosů, výslechů, přežití v neznámém prostředí, ale i zároveň jsem si uměl udělat představu o tom, co může způsobit například střelba z různých druhů zbraní," řekl pro natoaktual.cz jeden z absolventů kurzu Marek Vozka, který působil jako humanitární pracovník v Čečensku. - více zde

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media