natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Speciál: Summit NATO ve Walesu 2014

  Ve čtvrtek 4. a v pátek 5. září 2014 proběhl ve velšském Newportu 26. summit Severoatlantické aliance. Na něm hlavy států a vlád členských zemí NATO projednaly aktuální otázky týkající se bezpečnosti severoatlantického prostoru. V tomto speciálu přinášíme souhrn zpravodajství natoaktual.cz a základní informace o summitu.  

  Logo summitu NATO ve Walesu | foto: NATO

  Summit NATO v Newportu se po 24 letech vrátil na britskou půdu. V roce 1990 hostila vrcholnou alianční schůzku britská premiérka Margaret Thatcher v Londýně.

  Summit NATO 2014 minutu po minutě:

  Logo summitu NATO ve Walesu zobrazuje unikátní most, který je jedním ze symbolů hostitelského města Newport, hrad jako symbol bohaté velšské historie, draka symbolizujícího velšského ducha a uzel odkazující na čtyři střelky kompasu a čtyři základní elementy – zemi, oheň, vodu a vzduch.

  Témata summitu

  Názory:

  Summit ve Walesu měl původně řešit především budoucí směřování Severoatlantické aliance po ukončení mise ISAF v Afghánistánu. Události posledních měsíců na Ukrajině však ovlivnily agendu summitu. Členské státy Aliance diskutovaly například o možnostech navyšování svých obranných rozpočtů, přítomnosti aliančních vojsk na území východoevropských členských zemí a o dokumentu reagujícím na ruské akce na Ukrajině nazvaném Akční plán připravenosti. (S jakými plány jeli na summit NATO čeští politici čtěte v komentáři předsedy Poslanecké sněmovny  Parlamentu ČR Jana Hamáčka pro natoaktual.cz.)

  Kromě toho summit připomněl 65. výročí založení NATO a dosavadní generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se rozloučil se svou funkcí, které se v říjnu ujme bývalý norský premiér Jens Stoltenberg.

  Zpravodajství a komentáře natoaktual.cz k summitu NATO ve Walesu:

  Předchozí summity NATO ve zpravodajství natoaktual.cz:

  SRPEN

  ČERVENEC

  ČERVEN

  Další odkazy:

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media