natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Španělští senátoři schválili na dálku vstup Severní Makedonie do NATO

  17. března 2020  17:02
  Navzdory přerušení činnosti kvůli šíření koronaviru odsouhlasil v úterý španělský Senát vstup Severní Makedonie do NATO. Souhlas Madridu byl poslední překážkou pro uznání plného členství balkánské země mezi spojenci. Poslední formalitou bude uložení ratifikačních listin v USA, od té chvíle bude mít NATO třicet členů.  

  Prázdný jednací sál španělského Senátu během ratifikace vstupu Severní Makedonie do NATO. Kvůli šíření koronaviru hlasovali senátoři elektronicky na dálku. (17.3.2020) | foto: senado.es

  Souhlas španělského Senátu byl posledním krokem, který Severní Makedonii dělil od plnohodnotného členství v NATO. Skončil tak proces ratifikace, při kterém museli vstup balkánské země odsouhlasit parlamenty všech současných členských zemí.

  Hned 28 včetně České republiky to stihlo už loni. Na Madrid se čekalo kvůli vleklé vnitropolitické krizi, opakované předčasné parlamentní volby a sestavování nové vlády.

  „Dnes ráno Senát schválil protokol o přistoupení Republiky Severní Makedonie k NATO. Okamžitě poté dokument podepsal král Felipe,“ informoval mluvčí španělské horní komory v oficiální zprávě. Ratifikační listina má být nyní do 72 hodin uložena v Trumanově knihovně v Independence v americkém státě Missouri.

  Rozšiřování NATO

  Severoatlantickou alianci založilo v dubnu 1949 dvanáct zemí – Belgie, Dánsko, Francie, Island, Itálie, Kanada, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Spojené státy a Velká Británie.

  Od té doby proběhlo, podle článku 10 Washingtonské smlouvy, celkem sedm kol rozšíření, během nichž se Aliance rozrostla na současných 29 členů.

  • 18. února 1952: Řecko a Turecko
  • 6. května 1955: Spolková republika Německo - v reakci vytvořil Sovětský svaz a jeho spojenci organizaci Varšavské smlouvy
  • 30. května 1982: Španělsko
  • 12. března 1999: České republika, Maďarsko a Polsko; první rozšíření NATO po studené válce, kdy se k Alianci připojili bývalí členové Varšavské smlouvy
  • 29. března 2004: Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko; šlo největší kolo rozšíření
  • 1. dubna 2009: Albánie a Chorvatsko
  • 5. června 2017: Černá Hora

  Šlo o jediný bod programu španělských senátorů. Kvůli pandemii nového koronaviru španělský parlament sice na dva týdny přerušil všechna jednání, o rozšíření NATO však senátoři chtěli rozhodnout. Pro hlasovalo 231 z 264 španělských senátorů, 21 se zdrželo. Nehlasovali však v budově Senátu, ale elektronicky na dálku. V jednacím sále bylo pouze několik osob nezbytných pro zajištění hlasování.

  „Díky tomu všichni spojenci přivítají brzy třicátého člena. Gratulujeme, Severní Makedonie!“ vzkázal v reakci šéf Aliance Jens Stoltenberg.

  Protokol o přistoupení Severní Makedonie k NATO podepsal před rokem 6. února v Bruselu tehdejší makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov s velvyslanci všech členských států Aliance. O dva dny později dokument ratifikoval jako první řecký parlament jako důkaz nových lepších vztahů obou zemí.

  Makedonie čekala na pozvánku do NATO už od roku 2002. Prakticky šestnáct let Atény blokovaly zahájení přístupového procesu. Tvrdily, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadovaly, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

  Skopje na mezinárodní scéně užívala proto název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie v roce 1993 také přijata do OSN. Více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznávalo i pod názvem Makedonská republika.

  Spor v létě 2018 ukončila takzvaná Prespanská dohoda premiérů obou zemí Zorana Zajeva a Alexise Tsiprase o přejmenování země na Republiku Severní Makedonie či zkráceně jen Severní Makedonii.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)