natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Smrt pilota Red Arrows zasáhla organizátory ostravské show

  23. srpna 2011  10:55
  Tragická nehoda, při které v sobotu během vystoupení zahynul jeden z pilotů legendární letecké akrobatické skupiny Red Arrows, hluboce zasáhla organizátory Dnů NATO v Ostravě. Právě tam má elitní letka britského Královského letectva koncem září vystoupit.  
  "Událost nás velmi zasáhla a pro řadu z nás jde o osobní záležitost, s některými členy týmu máme přátelské vztahy," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, která největší akci svého druhu u nás organizuje.

  Dny NATO v Ostravě
  Vstup na akci je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září.
  Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí. Mezi největší lákadla bude patřit americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, akrobatické skupiny Red Arrows, Turkish Stars a Baltic Bees nebo německá celní zásahová jednotka ZUZ.

  více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Nehoda s tragickým koncem se odehrála u jihoanglického Bournemouthu, kde letka Red Arrows vystupovala na airshow. Představení legendárních pilotů mělo být jedním z vrcholů letecké přehlídky, při jednom manévru ale jeden stroj vyletěl z formace a zřítil se. Při havárii zahynul pilot Jon Egging (více se dočtete zde).

  "Týmu a rodině zesnulého pilota jsme zaslali kondolenci, nejenom jménem našim, ale také jménem všech jejich příznivců v České republice a ujistili jsme je, že v této velmi těžké chvíli jsme všichni s nimi," uvedl Pavlačík.

  Fanoušci skupiny smutní
  Bezprostředně po nehodě se oficiální internetové stránky Dnů NATO v Ostravě začaly plnit vzkazy fanoušků. "Vysoké nebe, Flt Lt Eggingu!" napsal například jeden pod jménem Ondra. Poslední vystoupení Red Arrows před pěti lety v Ostravě zanechalo na mnohých z diváků hluboký dojem.

  Do vyšetření případu nicméně musí letouny akrobatické skupiny zůstat na zemi, což může ovlivnit i plánované vystoupení na Dnech NATO v Ostravě, které se uskuteční 24. až 25. září.

  "Reds měli v plánu původně Maltu, která je ve stejném termínu, avšak díky našim dlouholetým kontaktům a skvělým referencím, které naše akce u Královského letectva má, byl plán změněn," uvedl Pavlačík.

  Odhadovat, kdy se letci vrátí, je podle něj velmi těžké. Jakmile budou stroje Hawk moci jít opět do vzduchu, bude totiž tým trénovat slétání v osmičlenné skupině do doby, než se připojí nový - devátý člen týmu. Ten bude nejprve muset být vybrán a pak začít cvičit s celou skupinou.

  Noví členové se k týmu připojují vždy na podzim po ukončení sezony tak, aby po intenzivním tréninku mohli začít vystupovat v sezoně nové.

  "Budeme čekat na výsledky vyšetřování a zprávy, které ze základny ve Scamptonu dorazí, sami je mimo zaslané kondolence nijak kontaktovat nabudeme. Ať už budou jakékoliv, jsem přesvědčen, že Reds k nám dříve nebo později určitě dorazí," konstatoval.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media