natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

  22. prosince 2017  11:15
  Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V rámci iniciativy na ujištění evropských spojenců a odstrašení Ruska půjde kromě strategické základny na Islandu hlavně o letiště na východní hranici NATO. Počítá se také se základnami Sliač a Malacky na Slovensku.  

  Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem | foto: USAF

  Investice jsou součástí iniciativy na odstrašení Ruska (EDI - European Deterrence Initiative) a ujištění spojenců především na takzvaném východním křídle NATO, že Spojené státy jsou připraveny jim přispěchat v případě ohrožení na pomoc.

  Modernizace se mají týkat také dvou leteckých základen na Slovensku. Na základně Sliač chtějí Američané investovat až 24 milionů a na základně u Malacek pak 22 milionů dolarů. Informaci potvrdilo i slovenské ministerstvo obrany s tím, že půjde o úpravy letištních ploch a budování skladovacích prostor.

  Americké investice

  Po ilegální ruské anexi Krymu v roce 2014 investují USA každoročně do posílené přítomnosti na kontinentu, desítek cvičení i rozmístění techniky pro případ ohrožení některé ze spojeneckých zemí.

  • 2015: 985 milionů dolarů
  • 2016: 789 milionů
  • 2017: 3,4 miliardy
  • 2018: 4,8 miliardy

  Až 55,4 milionu dolarů má jít na modernizaci základny Kecskemét v Maďarsku. Půjde o nové sklady paliva a výstavbu paralelní startovací a přistávací dráhy. Do rumunské základny Campia Turzii Američané investují 2,95 milionu dolarů, do základny Lielvarde v Lotyšsku 3,85 milionu, do základny Amari v Estonsku 13,9 milionu, do základny Rygge v Norsku 10,3 milionu a do logistické základny Sanem v Lucembursku 67,4 milionu.

  Obecně se předpokládá, že právě tyto základny by se mohly stát krátkodobým domovem pro další evropské nasazení amerických letounů F-22 Raptor či F-35 Joint Strike Fighter.

  Americký návrat na Island

  Dalších investic ve výši 14,4 milionu dolarů se dočká také základna Keflavík na Islandu. Ta byla v dobách studené války klíčová. Právě odsud Američané sledovali pohyb sovětských ponorek. Po letech zde znovu americké velení umístilo námořní hlídkové letouny P-8 Poseidon, opravuje a modernizuje infrastrukturu a staví nové hangáry.

  Důvodem je opět sledování pohybu ruských ponorek v oblasti takzvané mezery GIUK, tedy nechráněné a špatně kontrolovatelné rozsáhlé námořní oblasti mezi Grónskem, Islandem a Británii. Oblast je pro Rusko strategická jako přístupová brána do Atlantiku.

  Finance jsou součástí nového obranného rozpočtu pro fiskální rok 2018, který před několika dny podepsal americký prezident Donald Trump. Rozpočet počítá s tím, že USA v příštích měsících dají na posílení své vojenské přítomnosti v Evropě a odstrašení Ruska celkově 4,8 miliardy dolarů. To je o 1,4 miliardy více než v předchozím období.

  Z programu EDI, který Washington spustil bezprostředně v reakci na ruskou anexi Krymu a chování na Ukrajině, je částečně hrazena také americká operace Atlantic Resolve. Tedy série navazujících cvičení prakticky v celé Evropě.

  „Vzhledem k tomu, že se nadále zabýváme dynamickým bezpečnostním prostředím v Evropě, financování EDI zvyšuje naše schopnosti k odstrašení a obraně proti ruské agresi,“ uvedl velitel amerických sil v Evropě Curtis Scaparrotti. Investice podle něj zároveň podpoří kapacity kolektivní obrany NATO i jednotlivých evropských spojenců.

  Modernizace základen však neznamená trvalé rozmístění amerických sil v těchto zemích. Američtí letci na nich budou působit na rotační bázi v případě potřeby.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media