Končím, protože jsem přetrhávala pavučiny, říká Šlechtová

27. června 2018  19:08
Dosavadní ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) končí. Podle svých slov kvůli "přetrhávání klientelistických pavučin", které v resortu obrany a kolem armádních zakázek jsou. Za svůj úspěch považuje řešení dodávek základní výstroje pro vojáky.  
Ministryně obrany Karla Šlechtová na základně Bagrám v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Kandidovala jsem za hnutí, které vzniklo, protože chtělo být protikorupční, chtělo zavést transparentnost,“ prohlásila Šlechtová na závěrečné bilanční tiskové konferenci. Podle ní její „protikorupční tažení“ na ministerstvu obrany vadilo mnoha společnostem i politikům. Konkrétně ale nejmenovala.

Na problémy s netransparentností a klientelismem údajně ministryně narážela každý den. Přetrhávání „klientelistických pavučin“ se jí prý dařilo, a to je podle ní také důvod, proč ve vládě končí. „Když se někdo někomu nehodí, tak končí... Ty pavučiny si ani nelze přestavit,“ řekla.

Svému nástupci Lubomíru Metnarovi (za ANO) chce předat seznam trestních oznámení, které iniciovala. „Za půl roku jsem osobně vyčistila spoustu věcí v rámci veřejného zadávání a nastavila nové akviziční procesy,“ uvedla s tím, že rychlost zadávání vojenských zakázek ale nikdy nesmí být v rozporu s potřebnou transparentností jejich výběru.

V čele obrany 195 dnů

Za 195 dnů co stála v čele obrany, bylo podle Šlechtové uzavřeno na 5 000 smluv a připraveno 30 strategických investic v plánované výši 13 až 15 miliard korun. Do roku 2021 je v plánu dalších 42 investic. Z nich největší je odstartování nákupu nových pásových bojových vozidel pěchoty až za 53 miliard korun, připomněla.

Za významné považuje především, že se podařilo nastartovat řešení letitého problému s nedostatečnou výstrojí vojáků.

Šlechtová připomněla i mediálně sledované případy velkých tendrů na dodávky radarů MADR a víceúčelových vrtulníků, které dosud nebyly dotaženy.

Šlechtová upozornila, že o izraelských radarech rozhodl předcházející ministr obrany Martin Stropnický už v roce 2016. „Zpětně se nedivím, že s podpisem tohoto projektu otálel,“ podotkla ministryně s tím, že okolnosti vyšetřuje Vojenská policie.

Naopak potíže s nákupem nových moderních armádních vrtulníků jsou podle ní z většiny vyřešeny a její nástupce má projekt dostatečně připravený, aby ho mohl rychle dotáhnout.

K vrtulníkům ukázala dokument, který údajně dostala po nástupu do funkce a ve kterém jsou závěry marketingového průzkumu na dodávky vrtulníků. „Armáda v něm konstatuje, že nechce ani jeden, ani Američana ani Itala,“ řekla.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.