Nedožitých 100 let generála Škarvady připomenou stíhačky nad Porubou

1. listopadu 2017  11:15
Průletem dvojice stíhacích letounů JAS-39 Gripen nad hlavní třídou v Ostravě-Porubě si lidé ve středu 8. listopadu připomenou výročí nedožitých sta let generála Zdeňka Škarvady. Válečného letce ve službách RAF, zkoušeného válečnými událostmi i svévolí komunistického režimu, jehož celoživotním heslem bylo: "Nikdy se nevzdávej".  
Generál Zdeněk Škarvada vítá na ostravském letišti britské letce legendární skupiny Red Arrows | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Generál Zdeněk Škarvada z tankovým veteránem Mikulášem Končickým (září 2012) Generál Zdeněk Škarvada na galavečeři ke Dnům NATO v Ostravě (září 2012) Generál Zdeněk Škarvada na galavečeři ke Dnům NATO v Ostravě (září 2012) Propustka polského letectva na základně v Deblinu Zdeněk Škarvada na archivním snímku se svým letounem Hurricane Generál Zdeněk Škarvada vítá na ostravském letišti britské letce legendární Generál Zdeněk Škarvada Generál Zdeněk Škarvada vítá na ostravském letišti britské letce legendární Generál Zdeněk Škarvada

„Smyslem je připomenout si památku pana generála Škarvady, který byl dlouholetým obyvatelem našeho obvodu,“ řekl místostarosta ostravského obvodu Poruba Petr Zábojník. Na unikátní akci spolupracuje nejen armáda a porubská radnice, ale také místní základní škola, která nese jméno zesnulého válečného veterána.

Kromě přeletu stíhacích letounů Gripen českých vzdušných sil nad hlavní porubskou třídou, oficiálního uctění památky s vypuštěním balónků v barvách trikolory, a položením květin k pamětní desce, bude součástí programu pro veřejnost celá řada doprovodných akcí.

Nikdy se nevzdávej, říkával usměvavý hrdina novodobým stíhačům

Na prostranství u kruhového objezdu na hlavní třídě bude k vidění i s komentovanými prohlídkami model druhoválečného letounu Spitfire. V nedalekém areálu Skalka pak prezentace činnosti Krajského vojenského velitelství v Ostravě a ukázky vojenské techniky.

Zdeněk Škarvada se narodil 8. listopadu 1917 v Olešnici na Českomoravské vysočině. Vyučil se v letech 1935 až 1937, absolvoval základní pilotní výcvik při Vojenském leteckém učilišti v Prostějově. V roce 1938 se stal polním armádním pilotem a až do nacistické okupace létal u stíhací letky v Pardubicích.

Se začátkem okupace Československa byl 31. března 1939 z armády propuštěn. O tři měsíce později odjel vlakem do Ostravy, aby se pokusil přejít hranice do Polska.

Na konzulátu v Krakově se přihlásil do československého zahraničního odboje. Na poslední chvíli odmítl transport do Francie a 29. července 1939 vstoupil do polského letectva v Deblinu, kde létal se svým kamarádem Josefem Františkem. Zúčastnil se polsko-německé války a následně padl do zajetí postupující Rudé armády.

Fotografie

Generál Zdeněk Škarvada na galavečeři ke Dnům NATO v Ostravě (září 2012)
Propustka polského letectva na základně v Deblinu
Zdeněk Škarvada na archivním snímku se svým letounem Hurricane
Generál Zdeněk Škarvada

Po dlouhém pobytu v sovětské internaci byl společně s většinou československých vojáků „vrácen“ a 14. července 1940 odstartoval svou několikaměsíční anabázi do Británie. Vyplul z Oděsy, aby se přes Turecko, Egypt, Indii a Kapské Město kolem Afriky nakonec v říjnu 1940 vylodil v Liverpoolu.

V Británii byl přijat s hodností seržanta do RAF a po výcviku v červenci 1941 přidělen k 310. československé stíhací peruti. Létal na letounech Spitfire i Hurricane.

Při jednom z hlídkových letů nad mořem v okolí ostrovů Scilly musel 4. února 1942 kvůli poruše svého Spitfiru vyskočit s padákem do ledových vln Atlantiku. Po několika hodinách ve vodě ho vylovila německá loď a zbytek války tak přežil v německém zajetí. Prošel několika zajateckými tábory a evakuace posledního z nich v lednu 1945 se pro něj i ostatní zajatce změnila v pochod smrti.

Strastiplnou pouť ukončilo až osvobození zajatců americkými vojáky, následoval přesun do Anglie a pak návrat do osvobozené vlasti a služba v novém československém letectvu.

Od dubna 1947 působil jako instruktor ve Vojenské letecké akademii v Hradci Králové. Až do srpna 1950, kdy byl z politických důvodů v rámci další vlny poúnorových čistek v armádě přeložen do zálohy a degradován. Mohl zastávat jen podřadné práce. Byl vyhoštěn z bytu. Pracoval nejprve u pozemních staveb a později v dolech u České Třebové a v Ostravě.

V rámci rehabilitace mu byla v roce 1965 vrácena hodnost majora v záloze a o rok později i hodnost podplukovníka. Skutečné rehabilitace se však dočkal až v roce 1990, kdy byl povýšen na plukovníka a v roce 2000 jej pak prezident Václav Havel jmenoval brigádním generálem ve výslužbě. Zdeněk Škarvada zemřel v sobotu 11. května 2013.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.