natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Senátní výbor dal zelenou vojenskému zásahu v Sýrii

  5. září 2013  13:11
  Vlivný zahraniční výbor amerického Senátu dal zelenou vojenskému zásahu v Sýrii. Senátoři se shodli na rezoluci, která počítá s maximálně dvou až tříměsíční intervencí. Dokument dostane k posouzení příští týden celý Kongres, jehož souhlas si americký prezident Barack obama pro případný zásah vyžádal.  

  Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Senátní výbor podpořil vojenský úder na syrský režim Bašára Asada jako reakci na použití chemických zbraní v Damašku ve středu večer. Po dlouhém jednání hlasovalo pro 10 členů výboru, 7 demokratických a 3 republikánští senátoři.

  V textu rezoluce američtí senátoři počítají s tím, že vojenský zásah bude trvat maximálně 60 dní a za určitých podmínek pak může být prodloužen ještě o další měsíc. V žádném případě ale nemá jít v Sýrii o pozemní operaci. Výbor také požádal, aby prezidentova administrativa předložila Kongresu strategii pro politické urovnání konfliktu a soupis americké pomoci syrským povstalcům.

  S formulací původní rezoluce nesouhlasil senátor John McCain. Ten požadoval daleko tvrdší a rozsáhlejší vojenský zásah. "Je potřeba změnit rozložení sil na bojišti," uvedl McCain během jednání s odkazem na špatnou vyzbrojenost syrských povstalců proti vládním oddílům.

  Americký ministr obrany Chuck Hagel ujistil senátory, že připravovaný úder nebude pro syrský režim jen pouhým "píchnutím", nýbrž půjde o razantní akci. Ta by podle jeho slov měla stát desítky milionů dolarů. Podle Hagela navíc existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že Asad chemické zbraně zbraně použije znovu.

  "Pokud je Assad připraven použít chemické zbraně proti vlastnímu lidu, musíme být znepokojeni, že je mohou získat a použít teroristé skupiny jako Hizballáh, jehož ozbrojenci v Sýrii na straně Asada bojují," uvedl Hagel.

  A právě libanonského hnutí Hizballáh se týkají nejnovější zprávy, které zveřejnila německá tajná služba. Z odposlechnutého telefonického hovoru činitele Hizballáhu vyplývá, že se "syrský prezident Bašár Asad dopustil chyby, když nařídil chemický útok".

  Možná napoví schůzka G20

  Rezolucí se nyní bude zabývat plénům obou komor amerického Kongresu a rozhodnutí je očekáváno příští týden. V Senátu mají většinu demokraté Baracka Obamy, ve Sněmovně reprezentantů naopak drží většinu republikáni.

  Ačkoliv představitelé obou komor dali najevo, že by vojenský zásah podpořili, existuje podle nich stále řada nerozhodnutých zákonodárců. Nemají prý ještě dostatek důkazů, že za chemickým útokem 21. srpna na předměstích Damašku stojí právě syrských režim.

  O případných spojencích USA v možné vojenské operaci napoví nadcházející summit zemí G20 v ruském Petrohradu. Barack Obama jednal o syrské situaci například se svým švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem. Washington může zatím počítat s plnou podporou Francie, Turecka a Saudské Arábie.

  Z původně striktně odmítavého postoje k vojenské intervenci slevil ruský prezident Vladimir Putin. V rozhovoru pro amerikou agenturu AP uvedl, že by Rusko mohlo v Radě bezpečnosti dát souhlas k zásahu, ale jen v případě, že se bez pochybností prokáže, že chemické zbraně použil Asad.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media