natoaktual.cz

Kovbojové na Divokém západě, olympiády i armáda. Munička funguje už 200 let

23. listopadu 2020  8:40
Jejich nábojové zápalky používali už kovbojové na Divokém západě. Říkali jim "es-bí". Vlašimská firma Sellier & Bellot totiž vznikla takřka před 200 lety. Dodává náboje na olympijské hry či ozbrojeným složkám po celé Evropě. Další díl unikátního seriálu Víme, co máme na podporu domácího obranného průmyslu.  

Zápalky firmy Sellier & Bellot používali už kovbojové na Divokém západě | foto: Ministerstvo obrany

Sellier & Bellot je jednou z nejstarších firem v oblasti výroby munice a obranného průmyslu.

Založená byla už v roce 1825 a je tak jednou z nejstarších světových firem v muničním a obranném průmyslu. U zrodu firmy stál česko-německý podnikatel francouzského původu Louis Sellier.

Jeho rodina podporovala francouzského krále, a proto byla nucena uprchnout z Francie během francouzské revoluce. Pražská firma Louise Selliera zpočátku vyráběla na zakázku císaře Františka I. signální náboje pro pěchotu.

Další díly seriálu #VimeCoMame

Dnes vyprodukuje denně až 4 miliony nábojů. „Pro nás je nejdůležitější bezpečnost, spolehlivost a přesnost,“ uvedl ředitel Radek Musil. Výroba je unikátní také tím, že si zde většinu strojů a nástrojů konstruují sami.

Firma se řadí mezi nejvýznamnější průmyslové společnosti v České republice. Portfolio výrobků zahrnuje širokou škálu loveckého a sportovního střeliva a komponentů pro pistole a revolvery, pušky nebo brokovnice.

Náboje dodává například pro olympijské hry. Je také významným dodavatelem střeliva pro vojenské a policejní síly po celém světě.

inc natoaktual.cz
zpět na článek