natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Šéf NATO jednal s Topolánkem o výdajích na obranu

  30. října 2006  16:30
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer přijel na krátkou návštěvu Prahy. Setkal se s premiérem a během několika hodin chce vidět ministry obrany a zahraničí a prezidenta. Důvodem jeho cesty do Česka je listopadový summit NATO v lotyšské Rize.  

  Odpoledne se nejprve sešel s předsedou vlády Mirkem Topolánkem. Premiér s generálním tajemníkem NATO hovořil o nadcházejícím listopadovém summitu v Rize, o rozšiřování Severoatlantické aliance i o vojenských misích aliance a účasti českých vojáků na Balkáně, v Iráku a v Afghánistánu.

  "Ujistil jsem generálního tajemníka, že i přes všechny turbulence v české politické, v této oblasti našeho aktivního členství v alianci nelze očekávat žádné významné změny," řekl Topolánek.

  Politický šéf aliance s premiérem hovořil i o klesajících výdajích České republiky na obranu. "Zmínil jsem obavy ohledně vývoje financování obrany v České republice. Jak jistě víte, máme úroveň na dvou procentech HDP a Česká republika je hodně pod touto hladinou," řekl Scheffer po schůzce s premiérem.

  Topolánek generálního tajemníka aliance ujistil, že se hodlá tímto problémem velice důrazně zabývat s tím, že se jeho vládě  podařilo už v letošním rozpočtu pokles výdajů zastavit. "Jsem rád, protože jde o závažnou věc," dodal Scheffer.

  "Česká ekonomika roste tak rychle, že relativně výdaje na obranu klesají, ale absolutně rostou," reagoval Topolánek.

  Letos by měla česká armáda hospodařit s částkou ve výši 55,7 miliardy korun, což je asi 1,8 procenta HDP. V příštím roce by to mělo být 1,55 procenta, za dva roky 1,45 procenta a v roce 2009 1,37 procenta.

  Scheffer nastínil program summitu v Rize
  Šéf NATO v těchto dnech objíždí členské státy přes nadcházejícím summitem NATO, do Prahy přicestoval ze Slovenska.

  Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance se uskuteční na sklonku listopadu v lotyšské Rize. Bude to vůbec poprvé, co se představitelé států a vlád NATO setkají na území bývalého Sovětského svazu.

  Scheffer nastínil, že summit bude především o dalším pokračování zahraničních operací NATO. "Nejdůležitější prioritou číslo jedna je Afghánistán. Jednat budeme i o Kosovu," konstatoval Scheffer.

  Jak dodal, na summitu zazní, že NATO nechce být v roli světového hlídače, ale chce posílit vztahy ve světovém kontextu a navázat spolupráci s partnery, jakými jsou třeba Austrálie, Japonsko nebo Jižní Korea.

   "Chci zdůraznit, že NATO není světovým policistou, ale chce spolupracovat s globálními hráči," prohlásil.

  Dalším základním bodem schůzky podle něj bude politická transformace NATO. "Zdůraznil bych, že by na summitu měl být dán pozitivní signál třem zemím ze západního Balkánu," řekl Scheffer.

  Všeobecně se předpokládá, že summit v Rize by se měl týkat dalšího rozšiřování NATO. Na pozvánku do aliance čeká hned několik zemí včetně Albánie, Chorvatska, Makedonie nebo Gruzie. Experti však předpokládají, že summit nerozhodne o dalších členech, ale pouze potvrdí, že je další rozšiřování možné.

  Skutečné rozšíření stávající šestadvacítky bude podle diplomatů na pořadu dne spíše až na summitu v roce 2008.

  Třetím nejdůležitějším bodem summitu bude podle Scheffera otázka další spolupráce ve vojenských záležitostech. "Potřebujeme lepší financování pro mise, více vojáků pro naše operace v zahraničí a musíme zajistit, aby naše Síly rychlé reakce dosáhly plných operačních schopností," uvedl Scheffer.

  Tajemníka čeká schůzka z prezidentem a přednáška
  Kromě schůzky s premiérem čeká Scheffera setkání s ministrem obrany, šéfem diplomacie a prezidentem. Po jednání bude mít Scheffer přednášku v Senátu.

  Bývalý nizozemský ministr zahraničí Jaap de Hoop Scheffer stojí v čele aliance od počátku roku 2004, kdy vystřídal George Robertsona. Prahu zatím oficiálně navštívil pouze jednou, na jaře 2004.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media