natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Scheffer: Základna je věcí Česka a USA

  5. března 2007  18:20
  Případné vybudování americké základny protiraketového systému na území Česka je podle generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera čistě bilaterální záležitostí mezi oběma státy. V bruselské centrále Aliance dnes o základně jednal český premiér Mirek Topolánek.  

  Scheffer po schůzce s Topolánkem řekl, že jednání USA a ČR o umístění radarové základny protiraketového systému na území České republiky vnímá jako bilaterální záležitost mezi oběma státy.

  Zároveň dodal, že současná debata mezi USA a Českem oživí otázku společného protiraketového systému NATO. Scheffer ubezpečil, že otázkou protiraketového systému se Aliance bude zabývat v nejbližších týdnech a měsících.

  Americké záměry postavit protiraketové základny v Česku a Polsku rozdělily českou politickou scénu a vyvolaly nevraživé reakce Ruska. "Rusko moc dobře chápe, že tento systém žádným způsobem není namířen proti němu," citovala Scheffera agentura ČTK. 

  NATO kritizuje pokles výdajů na obranu
  Stejně jako loni na podzim při své návštěvě Prahy, generální tajemník Aliance během jednání s Topolánkem kritizoval pokles výdajů na obranu v Česku i v jiných státech Aliance.

  Topolánek připustil, že špatně odhadl situaci, když ještě v opozici sliboval, že výdaje na obranu dosáhnou dvou procent hrubého domácího produktu, neboť tehdy přesně neznal strukturu rozpočtu. Nicméně slíbil, že zastaví pokles výdajů.

  "Dnes tedy neslibuji dvě procenta, ale zastavení poklesu a postupné zvyšování. V této chvíli nic jiného možné není," prohlásil podle ČTK Topolánek.

  Topolánek navrhl Šedivého na vysoký post v NATO
  Kromě radarové základny hovořil premiér Topolánek a politickým šéfem Aliance i o zahraničních operacích. Scheffer ocenil účast českých vojáků v Kosovu a Afghánistánu a zdůraznil, že v těchto oblastech je spolupráce NATO a EU naprosto klíčová.

  Topolánek během schůzky také navrhnul bývalého ministra obrany Jiřího Šedivého na funkci náměstka generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku. Z tohoto postu v létě odejde John Colston a pokud bude exministr Šedivý vybrán, půjde o prvního Čecha v tak vysoké politické funkci v NATO.

  Naposledy Topolánek osobně jednal s generálním tajemníkem Aliance loni na podzim, kdy Scheffer přijel do Prahy. Politický šéf NATO tehdy s premiérem hovořil o klesajících výdajích České republiky na obranu. - více zde

  Česká vláda do konce března odpoví souhlasně na americkou žádost o umístění protiraketové základny v Česku. Nepůjde však o souhlas se samotným umístěním základny, ale se zahájením vzájemných jednání. - více zde

  Protiraketová základna je také jedním z hlavních bodů cesty prezidenta Václava Klause po USA. Klaus se kvůli tomu koncem týdne setká s viceprezidentem Dickem Cheneym. - více zde

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media