Ruští inspektoři obhlédli ze vzduchu Česko, jestli tajně nezbrojí

30. července 2010  11:49
Zvláštní skupina ruských vojenských inspektorů ukončila svou týdenní misi v Česku. Z paluby vlastního pozorovacího letounu An-30B kontrolovali vybrané vojenské objekty a základny. Umožňuje jim to mezinárodní smlouva o takzvaném otevřeném nebi.  

Rusko si inspekcí podle mezinárodních dohod chtělo ověřit, zda Česká republika dodržuje úmluvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Velmi zjednodušeně řečeno, zda česká armáda tajně nebuduje někde v lesích nové základny a masivně nezbrojí.

"Podle předběžného hodnocení dostála Česká republika v průběhu pozorovací mise Ruské federace bezezbytku svým mezinárodním závazkům plynoucím ze Smlouvy o otevřeném nebi," uvedlo zatím české ministerstvo obrany.

Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě a států OBSE ukládá, že každá signatářská země musí zveřejňovat pravdivé informace o struktuře ozbrojených sil, počtech vojáků, výzbroje a bojové techniky.

Inspekce přímo u jednotek nebo právě pozorovací lety pak mají odhalit, zda armády například někde v odlehlých skladech neukrývají stovky nových kanónů či tanků nebo zda na leteckých základnách nepostává o několik stíhaček více, než by podle zveřejněných údajů mělo.

Ruský letoun obkroužil Čechy
Rusko si českou armádu "oblíbilo" a pro své kontrolní lety si území České republiky vybírá velmi často. Od roku 2002 tady byli ruští experti na inspekcích celkem osmkrát. Loni kroužil ruský pozorovací letoun nad českými vojenskými objekty dokonce dvakrát.

SMLOUVA O OTEVŘENÉM NEBI
Smlouva zavazuje 34 převážně evropských států, Spojené státy a Kanadu. Doplňuje režim mezinárodních smluv a dokumentů v oblasti kontroly zbrojení a odzbrojení, zejména Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě a takzvaný Vídeňský dokument 1999 o opatřeních pro posílení mezinárodní důvěry a bezpečnosti. Podle smlouvy o otevřeném nebi je každá signatářská země včetně České republiky povinna přijmout až čtyři pozorovací lety ročně. Stejný počet inspekcí může provést u signatářů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Čeští specialisté tak například kontrolovali vojenské objekty v Bělorusku a naposledy v červnu společně s Američany základny v Rusku.

Osmnáctičlenný tým ruských inspektorů přiletěl speciálním pozorovacím letounem An-30B do Česka v pondělí. Na letišti v Pardubicích stroj hned druhý den podrobili čeští zástupci předletové inspekci, při které prověřili zařízení a certifikaci pozorovacího vybavení na palubě.

"Důraz byl kladen především na technické parametry instalovaného fotografického vybavení a palubního přístrojového vybavení," uvádí se ve zprávě ministerstva obrany.

Na samotný pozorovací let odstartoval letoun ve středu v 8.50 ráno. Na palubě byli i s čeští zástupci, kteří během takřka tříhodinového letu dohlíželi na použití snímkovací techniky i na dodržování schválené trasy. Ta měřila 792 kilometrů a vedla nad Prahou, Žatcem, Karlovými Vary, Českými Budějovicemi, Táborem a Čáslaví, odkud startují elitní čeští letci se stíhačkami gripen.

Exponované filmy s leteckými snímky byly po přistání zpracovány v laboratořích pardubického letiště. Originály si ponechá Rusko, česká strana dostala kopie. Po předání závěrečné zprávy by měli ruští inspektoři odletět dnes na svou domovskou základnu Kubinka u Moskvy.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.