natoaktual.cz

Rusko nereagovalo, Česko vypoví další desítky lidí z ruské ambasády

22. dubna 2021  16:50,  aktualizováno  18:53
Rusko do čtvrtečního poledne nijak nereagovalo na české ultimátum. Česko proto vypoví další pracovníky z ruské ambasády v Praze a zastropuje počet ruských diplomatů. V praxi by to mělo znamenat vypovězení dalších 70 ruských diplomatů a administrativně technických pracovníků.  

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek | foto: Ministerstvo zahraničí ČR

„Ruská federace do dnešního poledne neodpověděla. Rozhodli jsme se proto reagovat takto: Podle čl. 11 Vídeňské úmluvy zastropujeme počet ruských diplomatů v Praze na současném stavu našeho zastoupení v Moskvě. Toto rozhodnutí je platné ode dneška, čas na stažení svých lidí má Rusko do konce května,“ informoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Na ruském velvyslanectví v Praze je nyní 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků, naopak na české ambasádě v Moskvě počty klesly k pěti diplomatům a 19 pracovníkům. Nejsou v tom zahrnuti pracovníci konzulátů v dalších městech v obou zemích.

K dorovnání by tak v praxi by tak mělo Česko opustit 70 ruských pracovníků ambasády. není však jasné, zda Rusko v reakci nevyhostí další Čechy.

NATO stojí za Českem. Spojenci odsoudili agresivní ruské akce

„Toto rozhodnutí není namířeno proti obyčejným Rusům, kteří u nás studují nebo pracují,“ ujistil Kulhánek.

Moskva měla do čtvrtečního poledne umožnit, aby se na české velvyslanectví mohlo vrátit 20 českých diplomatů a pracovníků. Ruská federace ale vůbec nereagovala.

„Česká republika je suverénní a sebevědomý stát. Toto není situace, která by nás těšila. Nejde nám o eskalaci. Máme zájem na korektních vztazích s Ruskou federací a doufali jsme, že Rusko uzná nepřiměřenost reakce, ale nestalo se. Proto jsme se rozhodli adekvátně reagovat,“ oznámil na tiskové konferenci k dalšímu postupu diplomacie premiér Andrej Babiš.

Článek 11 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích stanovuje, že „není-li zvláštní dohody o počtu členů personálu (diplomatické) mise, může přijímající stát požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které on považuje za rozumné a obvyklé, se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímajícím státě a k potřebám příslušné mise“.

„Podařilo se nám ukázat, jak to bylo doopravdy, a následkem toho rozbít dvě rezidentury ruských tajných služeb. Chci všechny ujistit, že za ty poslední dny jsme vždy měli na mysli hlavně jejich bezpečnost,“ doplnil ministr vnitra Jan Hamáček.

Prvním ze spojenců, který Česko podpořil konkrétním krokem, je Slovensko. Premiér Eduard Heger v reakci oznámil, že Slovensko ze solidarity vypoví 3 pracovníky ruské ambasády v Bratislavě. Opustit zemi musí do sedmi dnů. „Přejeme si s Ruskem budovat vztah založený na vzájemném respektu,“ uvedl.

Rusko souhlasilo se srovnáním

Rusko ve čtvrtek se srovnáním počtu pracovníků na velvyslanectvích  souhlasilo. Obě země by měly mít 7 diplomatů a 25 dalších zaměstnanců. 

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že požádalo českou ambasádu v Moskvě, aby omezila počet zaměstnanců poté, co Praha ohlásila, že vyhostí další ruské diplomaty. „(Českému) velvyslanci bylo řečeno, že si vyhrazujeme právo podniknout další kroky v případě pokračování hysterické kampaně,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

„V tento moment je Praha na cestě destrukce (vzájemných) vztahů,“ reagovala Zacharovová na dřívější oznámení Kulhánka, že Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví. „Brzo odpovíme.“

Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá smysl, reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na výzvu českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby Moskva umožnila do čtvrtečního poledne návrat všech vyhoštěných českých diplomatů. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové si má Praha nechat ultimativní tón pro diskusi uvnitř NATO.

Peskov označil situaci za hysterii a vyzval k tomu, aby se „dala diplomatům příležitost formulovat své postoje“. „K celé této hysterii samozřejmě máme extrémně negativní postoj. To je jediná věc, kterou mohu říci,“ citovala Peskova ve čtvrtek ráno agentura Tass.

Zacharovová označila aféru kolem explozí z roku 2014 v muničních skladech ve Vrběticích za „hodnou Franze Kafky“. Neochota českých úřadů předložit co nejpodrobnější důkazy o účasti ruských agentů podle ní svědčí o tom, že „obvinění jsou falešná“ a „chybí k nim fakta“.

Opozice postup chválí, důkazy jsou přesvědčivé

Podle premiéra Andreje Babiše jsou naopak důkazy o účasti Rusů na výbuších ve Vrběticích přesvědčivé. Podobně se vyjádřili i šéfové opozičních stran.

Zastropovat počet ruských diplomatů v Praze je podle politiků správný krok.

Podle šéfa ODS Petra Fialy by bylo neodpustitelné, pokud by se ČR zachovala jinak a bezdůvodné vypovězení 20 českých diplomatů ponechala bez reakce. „Je správné, že vláda přijala řešení, které jsme vůči Ruské federaci doporučovali a prosadili v Poslanecké sněmovně. Jsme suverénní stát, pevně zakotvený v NATO a EU,“ uvedl.

Podobně se vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Postup vlády vůči Ruské federaci vítáme a jako opozice podporujeme a jsme s ním v souladu. Byl to ostatně krok, na kterém se shodla Sněmovna i Senát,“ konstatoval.

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je to v této situaci nutný postup. „Nyní je šance narovnat počty diplomatů a restartovat vzájemné vztahy. Lhůtu pro opuštění našeho území považuji vzhledem k okolnostem za příliš velkorysou,“ napsal.

Kritický je pouze předseda komunistů Vojtěch Filip. „Považuji postup české vlády za chybný a diplomaticky nevhodný,“ prohlásil.

Postup ministra zahraničí naopak pochválila šéfka TOP O9 Markéta Pekarová Adamová. „Chválím nového ministra zahraničí za jeho sebevědomé rozhodnutí ohledně vyhoštění diplomatů. Doufám, že tohle stanovisko vydrží i názorové veletoče premiéra a tlak prezidenta“.

inc natoaktual.cz
zpět na článek