natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rusko dál posílá separatistům tanky, děla a raketomety, tvrdí USA i NATO

  24. července 2014  12:55
  Rusko nadále vyzbrojuje a cvičí proruské separatisty na Ukrajině a do země posílá další vojenskou techniku, tvrdí Spojené státy. Do separatisty ovládaných oblastí na východě Ukrajiny putovalo podle Pentagonu v posledních dnech přes 100 kusů tanků, děl a raketometů.  

  Proruští ozbrojenci u trosek zříceného letounu malajsijských aerolinek poblíž Hrabove na východě Ukrajiny | foto: OBSE

  "Víme, že například minulý týden poslali více než 100 vozidel včetně tanků, dělostřelectva, raketometů," uvedl na adresu Ruska mluvčí Pentagonu Steve Warren. Podle něj Moskva takto podporuje proruské separatisty už několik měsíců.

  Během středečního brífinku s novináři zopakoval, že Spojené státy jsou přesvědčeny o tom, že dopravní letoun malajsijských aerolinek s 298 lidmi na palubě byl minulý čtvrtek sestřelen raketou země-vzduch vypálenou z území kontrolovaného proruskými ozbrojenci.

  Podle Warrena Spojené státy nedokážou s určitostí říci, která konkrétní osoba raketu na let MH17 odpálila, ale vinu na tom prý nese Rusko.

  "Není pochyb o tom, že Rusové vyzbrojují tyto separatisty a nesou odpovědnost za to, co se na východní Ukrajině děje," řekl. Upozornil, že Moskva nadále udržuje podél hranic s Ukrajinou zhruba 12 tisíc vojáků.

  Rusko opakovaně takové informace popřelo a zodpovědnost za zřícený civilní dopravní letoun odmítá. Naopak obvinilo Ukrajinu, že stroj mohl sestřelit bitevní letoun Su-25, který byl údajně v inkriminovanou dobu poblíž.

  Zároveň obvinilo americké ministerstvo obrany, že dosud nepředložilo žádné věcné důkazy o údajné vině ukrajinských separatistů za pád malajsijského boeingu. "Odvolávají se na družicové snímky. Kde jsou? Není vyloučeno, že důkazy teprve, s prominutím, dodělávají," citovala ruská média náměstka ministra obrany Anatolije Antonova.

  "Víme, že se tam přes hranice s Ruskem pohybovaly vyspělé zbraňové systémy. Víme také, že bylo potřeba určitého stupně školení pro přípravu posádky, která operovala s tímto systémem," konstatoval velvyslanec USA na Ukrajině Geoffrey Pyatt.

  NATO transfery zbraní sleduje

  Důvod, proč USA nezveřejnily zatím žádné přímé a nevyvratitelné důkazy včetně satelitních snímků či nahrávek, je podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfové prostý. Podléhají zatím utajení.

  "Počkejte. Musíme chránit naše citlivé zdroje a metody. Musíme, protože pokud to neuděláme, nebudeme v budoucnu schopni získávat takový druh informací, pokud budou odtajněním ohroženy. Věřte mi, chci mít možnost odtajnit více," uvedla Harfová ve středu večer.

  Informace o přesunech těžkých zbraní z Ruska na Ukrajinu sleduje i NATO. Představitelé Aliance, ať už vojenští nebo civilní, ale kvůli začátku vyšetřování tragické události zatím zachovávají absolutní mlčenlivost.

  "Zaznamenali jsme nárůst zbraní převážených z Ruska na Ukrajinu v posledních několika týdnech. Budeme i nadále shromažďovat důkazy o pohybu zbraní z Ruska na Ukrajinu, protože sestřelení MH17 je důvodem k obavám," citovala pod podmínkou zachování anonymity agentura Reuters vysoce postaveného důstojníka Aliance.

  NATO situaci na Ukrajině sleduje řadu měsíců z bezprostřední blízkosti například díky letounům včasné výstrahy AWACS, které hlídkují podél ukrajinských hranic v Polsku a Rumunsku.

  Speciální stroje s radary a celým spektrem senzorů sice zaznamenávají detailní obraz, podle analýz prestižního odborného bezpečnostního centra Jane's by však pro ně bylo obtížné "zachytit jasný obraz malajsijského stroje s raketou mířící k němu".

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media