Ruská bojová loď vplula do uzavřené zóny, kde vrcholí ostré střelby

10. července 2019  15:54
Ruský torpédoborec Smetlivij vplul v Černém moři do uzavřené zóny, kde právě vrcholí vojenské cvičení „Sea Breeze" států NATO a Ukrajiny s ostrými střelbami. Podle velitelství ukrajinského námořnictva ruské plavidlo „předstíralo problémy se spojením". Cvičení se koná v Černém moři od minulého týdne a Rusko avizovalo, že aktivity spojenců bude sledovat.  
Torpédoborec Smetlivij ruské Černomořské flotily | foto: mil.ru
galerie Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři Situační mapka znázorňující pohyb ruského torpédoborce v uzavřené zóně Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na slavnostním zahájení cvičení „Sea...

„Ruská federace opět prokázala svou pravou tvář a ignorováním mezinárodního námořního práva vyvolala mimořádnou situaci v Černém moři,“ uvedlo v oficiálním prohlášení velitelství ukrajinského námořnictva.

K incidentu mělo dojít kolem osmé hodiny ráno, kdy ruský torpédoborec vplul do zóny, která byla předem uzavřena kvůli vrcholícímu společnému cvičení ukrajinské armády a spojenců z NATO. O uzavření oblasti informovaly ukrajinské úřady v předstihu kvůli ostrým dělostřeleckým střelbám.

Situační mapka znázorňující pohyb ruského torpédoborce v uzavřené zóně

Situační mapka znázorňující pohyb ruského torpédoborce v uzavřené zóně

S posádkou ruského plavidla se podle ukrajinského velitelství snažila spojit ukrajinská vlajková fregata Hetman Sahajdačnyj, ale ruské plavidlo údajně „předstíralo“ problémy se spojením. V oblasti se v tu chvíli v rámci cvičení pohybovala také nejméně dvě bojová plavidla NATO - americký torpédoborec USS Carney a kanadská fregata HMCS Toronto.

Moskva se k incidentu zatím oficiálně nevyjádřila. Od minulého týdne ale zintenzivnila aktivity ruské Černomořské flotily v okolí anektovaného poloostrova Krym.

Později velení ruské Černomořské flotily incident popřelo. „Zpráva ukrajinského námořnictva o údajném vstupu do hlídkové lodi do omezeného prostoru cvičení Sea Breeze 2019 neodpovídá skutečnosti,“ uvádí se v prohlášení, které citovala agentura Tass. Ruské plavidlo podle velení flotily pouze provádí opatření k monitorování činností lodí NATO, aby Černomořská flotila „mohla rychle reagovat na případné mimořádné situace při ohrožení civilní lodní dopravy“.

Cvičení „Sea Breeze“ („Mořský vánek“) odstartovalo v Černém moři a ukrajinských regionech Nikolaev, Cherson a Oděsa počátkem července a potrvá do pátku. Zahrnuje cvičné operace pozemních sil, letectva a především námořnictva. Manévrů se účastní na tisíce vojáků, 24 hlídkových letounů a 30 plavidel z 19 zemí.

Fotografie

Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři
Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři
Spojenecké cvičení „Sea Breeze“ na Ukrajině a v Černém moři
Americký torpédoborec USS Carney poblíž ukrajinské Oděsy

Tradiční cvičení pod názvem „Sea Breeze“ podnikají spojenci v Černém moři už od roku 1997. Zatímco v předchozích letech bylo hostitelskými zeměmi například Bulharsko, poslední tři ročníky cvičení hostila s americkou pomocí Ukrajina.

Do cvičení se zapojila také takzvaná Stálá námořní skupina 2 NATO, kterou momentálně tvoří kanadská fregata HMCS Toronto, turecká bojová loď TCG Turgutreis a britská fregata HMS Duncan. Francie do oblasti v těchto dnech vyslala průzkumné zpravodajské plavidlo Dupuy de Lome, vybavené technologiemi pro elektronický boj.

Členské státy NATO se před časem dohodly na posílení vojenské přítomnosti v oblasti Černého moře podobně jako v Pobaltí. Kromě plavidel spojenců, která budou v oblasti více cvičit, vyslala Aliance do Rumunska vícenárodní prapor. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga jde o čistě obranná opatření jako součást podpory spojeneckým zemím v oblasti, především Rumunsku a Bulharsku, které jsou od ruské anexe Krymu a akcích na Ukrajině znepokojeny chováním Moskvy.

Aliance tak reaguje na chování Ruska a připomíná, že z šesti zemí okolo Černého moře jsou tři členy Aliance a Gruzie o vstup usiluje. Upozorňuje také na masivní ruskou militarizaci Krymu.

Rusko předem avizovalo, že chce přítomnost amerických a dalších spojeneckých bojových lodí poblíž anektovaného poloostrova Krym bedlivě sledovat.

A zvláště během podobných cvičení. „Aby bylo možné rychle reagovat na případné mimořádné situace v Černém moři, síly a prostředky Černomořské flotily provádějí monitoring akcí válečných lodí NATO v regionu během námořního cvičení Sea Breeze,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Ruské námořnictvo současně odstartovalo sérii vlastních cvičení včetně ostrých střeleb a nácviku leteckých úderů na hladinová nepřátelská plavidla.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.