natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Francouzské výsadkové lodě dostaneme, nepochybuje Moskva

  11. listopadu 2014  12:18
  Rusko stále doufá, že si v pátek ve Francii převezme první ze dvou zbrusu nových výsadkových vrtulníkových lodí třídy Mistral. Paříž před časem dodávku plavidel kvůli situaci na Ukrajině a ruskému postoji vůči ní pozastavila. Rozhodnutí mělo padnout v listopadu. Pár dní před plánovaným předáním plavidel však Francie mlčí.  

  Francouzská výsadková loď třídy Mistral. | foto: NATO Allied Command Operations

   Moskva tvrdí, že francouzské pozvání na oficiální ceremoniál, který se má v přístavu Saint Nazaire uskutečnit v pátek 14. listopadu, zrušeno nebylo. „Pozvání nebylo odvoláno, a muž (zodpovědný za dodávku) byl odvolán. Co si o tom myslet? Je to jen na vás,“ citovala ruská agentura Ria Novosti ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova. 

  Mistral

  Víceúčelové vrtulníkové výsadkové lodě vybavené pro výsadek až 700 vojáků. Jsou schopné nést 16 transportních či bitevních vrtulníků, výsadkové čluny nebo vznášedla. Do útrob se vejde až 70 obrněných vozidel či 40 tanků. Plavidlo je vybaveno také moderní nemocnicí. Pro ruské námořnictvo staví francouzské loděnice DCNS dvě výsadkové lodě pojmenované "Vladivostok a Sevastopol". Lodě mají mít plné senzorové a komunikační vybavení. Podle dohody pak další pár lodí postaví přímo ruské loděnice s podílem francouzských firem.

  V narážce na nedávné odvolání šéfa projektu zodpovědného za předání lodí Yvese Destefanise z francouzského konsorcia DCNS je proto podle něj předání možné uskutečnit brzy.

  Ještě minulý týden francouzští představitelé tvrdili, že Rusko dosud nesplnilo podmínky pro předání první ze dvou francouzských válečných lodí třídy Mistral. „Znáte francouzské stanovisko. Dnes podmínky pro jejich dodání Rusku splněné nejsou,“ konstatovali premiér Manuel Valls i ministr financí Michel Sapin.

  Francie odolávala tlaku svých spojenců z NATO ohledně ruského chování na Ukrajině dlouho, ale v září dodávku dvou moderních výsadkových vrtulníkových lodí ruskému námořnictvu pozastavila. Spojenci apelovali na Paříž, aby ve světle anexe Krymu a ruských akcí na Ukrajině neprodávala Moskvě moderní vojenské technologie.

  Francie před předáním lodí mlčí

  Francouzský prezident Francois Holland předání lodí podmínil tím, že na Ukrajině musí platit dlouhodobé příměří a řešení tamější krize se musí ubírat politickým směrem. Příměří v zemi sice platí od 5. září, je však stále velmi nestabilní a prakticky každodenně se ukrajinská strana a proruští separatisté obviňují navzájem z jeho porušování.

  Paříž přislíbila, že rozhodne v listopadu. Pár dní před plánovaným předáním první lodi, pojmenované Vladivostok, ale zatím mlčí. „Prezident Hollande řekl, že pokud se politické podmínky nezmění, nepředpokládá, že dodávku Mistralů schválí,“ informoval naposledy francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Paříž se však zároveň obává škod, kterou by nedodání Mistralů Francii způsobilo.

  Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard korun) na dvě výsadková plavidla Mistral, která můžou převážet vrtulníky a tanky, podepsala Francie s Ruskem už v červnu 2011, tedy před ukrajinskou krizí. Rusko už lodě navíc prakticky zaplatilo.

  Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Jméno nese po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty anektovalo.

  Spojenci z NATO však tlačí na Francii, že na pozadí ukrajinské krize se Rusko z někdejšího partnera změnilo v potencionálního nepřítele. Západ obviňuje Rusy, že na východě Ukrajiny podporují separatisty a zásobují je zbraněmi i vojáky.

  Zvažuje se i odkup lodí Aliancí

  Několikrát se také objevily výzvy, aby moderní plavidla odkoupila sama Aliance nebo některá členská země. Naposledy před týdnem osm amerických poslanců adresovalo výzvu generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

  Takové řešení by podle nich zajistilo, aby Paříž za své lodě dostala zaplaceno a zároveň by zabránilo tomu, aby se ruský prezident Vladimir Putin dostal k novým vojenským prostředkům.

  „Podobný krok ze strany NATO by prezidentu Putinovi jasně ukázal, že naše slova jsou v souladu s našimi činy a že tato Aliance nehodlá tolerovat nebo napomáhat nebezpečnému jednání v Evropě,“ stojí v dopise, který podepsala čtveřice demokratů a čtveřice republikánů.

  Centrála NATO se zatím k takovému návrhu nevyjádřila. Podle analytiků se však nejeví příliš pravděpodobně. Civilní a vojenský rozpočet NATO pro rok 2014 totiž činí 1.6 miliardy dolarů, zatímco smluvní pokuty za nedodání dvou Mistralů Rusku mohou údajně vyšplhat až na tři miliardy.

  Spekulovalo se také například o Kanadě. Ta však připustila, že si sama takový nákup pravděpodobně nebude moci dovolit.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media