Aliance se obává, že ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov s bojovou skupinou dalších sedmi plavidel může být využita k posílení útoků na civilisty v obléhaném syrském Aleppu.
„Máme obavy, že skupina s letadlovou lodí bude moci sloužit jako platforma k posílení útoků na civilisty,“ prohlásil Stoltenberg na tiskové konferenci před nadcházející dvoudenní schůzkou ministrů obrany NATO v Bruselu. Vyzval proto Moskvu, aby zastavila letecké údery na město a zasadila se o prosazení příměří.
Bojová skupina ruských válečných plavidel s letadlovou lodí v čelev pátek proplula kanálem La Manche a míří do Středomoří. Podle už dřívějších proklamací ruského ministerstva obrany má posílit ruské síly operující v Sýrii. Skupinu tvoří také raketový křižník Petr Veliký, protiponorkové lodi Severomorsk a Viceadmirál Kulakov.
Rusko má pod Stoltenberga právo s vojenskými plavidly v mezinárodních vodách operovat. Aliance ale pohyb bojové skupiny „rutinním a uměřeným způsobem“ monitoruje. Jednotlivé členské země Aliance (Španělsko, Itálie, Řecko, Turecko) se pak musí samy rozhodnout, zda umožní ve svých přístavech ruským lodím doplnit zásoby a palivo.
Stroje AWACS sledují boje
Situace v Sýrii a v Iráku a boj proti takzvanému Islámskému státu (IS) bude jedním z hlavních témat schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu. Aliance jako celek už širokou koalici vedenou USA podpořila.
Stoltenberg potvrdil, že 20. října poprvé nad oblasti bojů s islamisty zamířil alianční průzkumný a monitorovací letoun systému AWACS.
„NATO nyní poskytuje přímou podporu tak, aby koalice měla lepší přehled,“ konstatoval. Připomněl, že do koalice proti IS jsou různou formou zapojeny prakticky všechny členské státy NATO.
Upozornil, že Aliance dosud vyškolila ve výcvikovém centru v Jordánsku několik set iráckých důstojníků a v příštích měsících rozšíří přímou podporu také do Iráku. „Zavázali jsme k udržení koalice při síle. Tak aby mohl být IS ednou provždy poražen.“ dodal.