natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Red Arrows po tragédii opět létají, vystoupení v Ostravě ale není jisté

  6. září 2011  15:41
  Britská akrobatická skupina Red Arrows je opět ve vzduchu. Po tragické havárii jednoho ze členů během vystoupení musely letouny Hawk zůstat kvůli vyšetřování nehody na zemi. Zákaz byl už sice zrušen, plánované vystoupení legendární skupiny na Dnech NATO v Ostravě na konci září však není jisté.  

  Britská akrobatická skupina Red Arrows | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Nehoda s tragickým koncem se odehrála 20. srpna u jihoanglického Bournemouthu, kde letka Red Arrows vystupovala na airshow. Představení legendárních pilotů mělo být jedním z vrcholů letecké přehlídky, při jednom manévru ale jeden stroj vyletěl z formace a zřítil se. Při havárii zahynul pilot Jon Egging (

  více se dočtete zde

  ).

  Dny NATO v Ostravě
  Vstup na akci je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí. Mezi největší lákadla bude patřit americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, akrobatické skupiny Red Arrows, Turkish Stars a Baltic Bees nebo německá celní zásahová jednotka ZUZ.

  více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Prvotní vyšetřování nepotvrdilo, že by za havárií stroje byla kritická technická závada. Dočasně uzemněné stroje Hawk tak mohou opět létat. Skupina proto koncem srpna přeletěla na domovskou základnu Scampton, kde piloti začali secvičovat letové vystoupení v osmičlenné formaci.

  "Bolest a šok ze ztráty Jona jsou stále velmi živé a čerstvé, všechny naše myšlenky a modlitby směřují k Jonově manželce Emmě, její rodině," uvedl velitel letky Ben Murphy, který ve skupině působí jako pilot Red 1.

  Létat v osmičlenné formaci budou Red Arrows podle vnitřních pravidel do doby, než se k týmu připojí nový - devátý člen. Ten bude nejprve muset být vybrán a pak začít cvičit s celou skupinou. Noví členové se k týmu připojují vždy na podzim po ukončení sezony tak, aby po intenzivním tréninku mohli začít vystupovat v sezoně nové.

  Po nehodě letka zrušila všechna zbývající srpnová vystoupení. Velení britského Královského letectva zatím nesdělilo, zda budou zrušena i zbývající vystoupení, včetně účasti na Dnech NATO v Ostravě 24. a 25. září.

  Organizátoři ostravské show už dříve oznámili, že kromě kondolence letku nebudou nijak kvůli potvrzení účasti kontaktovat. "Budeme čekat na výsledky vyšetřování a zprávy, které ze základny ve Scamptonu dorazí, sami je mimo zaslané kondolence nijak kontaktovat nebudeme. Ať už budou výsledky jakékoliv, jsem přesvědčen, že Reds k nám dříve nebo později určitě dorazí," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, která akci na ostravské letišti pořádá.

  Red Arrows mají být jedním z hlavních lákadel největší akce svého druhu u nás. Jejich poslední vystoupení před pěti lety v Ostravě zanechalo u mnohých z diváků hluboký dojem. Kromě Red Arrows se v Ostravě představí ještě další dvě akrobatické skupiny - turečtí Turkish Stars a lotyšští Baltic Bees. Právě lotyšská skupina s pěti letouny L-39 Albatros už do Ostravy dorazila s téměř třítýdenním předstihem z letecké show v Hradci Králové.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media