Generál Rawat s doprovodem cestoval ze základny indického letectva ve státě Tamilnádu na přednášku na vojenské vysoké škole ve městě Wellington, vzdáleném asi 100 kilometrů. Vrtulník Mi-17 ruské výroby se zřítil v horské oblasti u města Kúnúr.
„S hlubokou lítostí, bylo zjištěno, že generál Bipin Rawat, paní Madhulika Rawatová a dalších 11 osob na palubě při nešťastné nehodě zemřelo,“ uvedlo v prohlášení indické letectvo, které příčiny havárie vyšetřuje.
Ze 14 lidí na palubě přežil pouze jeden z důstojníků štábu Varun Singh, který byl hospitalizován se zraněními ve Wellingtonu.
Generál Rawat stál v čele armády o roku 2019. Soustrast pozůstalým vyjádřili také čeští představitelé, protože indické náčelník štábu zhruba před měsícem přímo v Česku osobně jednal o možnosti spolupráce. Navštívil například 21. základnu taktického letectva v Čáslavi nebo středisko simulačních a trenažérových technologií a expertní centrum proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově.
„Právě jsem se dozvěděl o leteckém neštěstí, při kterém zahynul náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Indie generál Bipin Rawat s manželkou. Před měsícem jsme v Praze jednali o možné další spolupráci našich armád. Upřímnou soustrast jeho rodině a vojákům,“ uvedl náčelník štábu české armády Aleš Opata.
Podobně reagoval také ministr zahraničí Jakub Kulhánek nebo náměstek ministra obrany Jan Havránek. K tragické smrti indického generála se však vyjádřili vojenští představitelé po celém světě.
„Generál Rawat zanechal nesmazatelnou stopu na vývoji americko-indického obranného partnerství a stál v centru transformace indických ozbrojených sil ve více integrovanou bojovou organizaci. Měl jsem tu čest se s ním setkat na začátku tohoto roku a vnímal jsem ho jako cenného partnera a přítele Spojených států,“ napsal například šéf Pentagonu Lloyd Austin.