natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Raptory kroužily po Evropě. Sváděly vzdušné souboje se spojenci

  20. srpna 2018  9:14
  Německo, Řecko, Polsko, Norsko či Španělsko. Všude tam se během uplynulých dvou týdnů objevily americké superstíhačky F-22 Raptor na svém dalším „evropském turné“. Nasazení vyspělých letounů je součástí amerického balíčku opatření k ujištění spojenců, že jim jsou USA připraveny přispěchat na pomoc.  

  Letouny F-22 Raptor během cvičení nad Španělskem | foto: USAF

  Velení amerických vzdušných sil vyslalo tentokrát do Evropy letku třinácti strojů F-22 Raptor z mateřské základny Tyndall na Floridě.

  Ze základny v německém Spangdahlemu pak od 8. srpna startovaly k několika krátkodobým cvičným misím prakticky po celé Evropě.

  „Nasazení podtrhuje náš závazek v rámci kolektivní obrany NATO a naši ochotu rozmístit a využívat nejmodernější techniku k odvrácení případné agrese a zvýšení regionální bezpečnosti,“ uvedlo v prohlášení velení amerických vzdušných sil.

  F-22 Raptor

  První stroj páté generace v operačním nasazení na světě. Letoun je jako "technologický klenot" chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

  Celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný "supercruise".

  Maximální rychlost: 2 410 km/h (Mach 2,25), supercruise = 1 963 km/h
  Taktický dolet: 759 km
  Přeletový dolet: 2 960 km
  Dostup: 19 800 m
  Rozpětí: 13,56 m
  Délka: 18,9 m
  Výška: 5,08 m
  Výzbroj: 1 x 20mm kanon, 4-6 řízených střel s krátkým doletem, 4 se středním a dlouhým doletem, 1-3 rakety vzduch vzduch

  Od ruské anexe Krymu a akcí na Ukrajině v roce 2014 vysílá Pentagon stroje Raptor na krátkodobá turné každoročně. Mottem podobných krátkodobých cvičných misí je „kdekoli na světě během 24 hodin“.

  Americké letectvo takto demonstruje, že k nasazení pokročilých letounů stačí jen velmi krátká doba a velmi malá jednotka obslužného personálu.

  Letectvo má totiž pro stroj primárně určený k vybojování vzdušné nadvlády ve svých plánech zbrusu novou úlohu.

  Stroj přezdívají díky pokročilým senzorům jako „vysavač dat“ a díky schopnostem by mohl vést do leteckých úderů další letouny, fungovat jako včasná výstraha a předávat jim informace o nebezpečí či je navádět k cílům.

  Během současného evropského turné se tak americké stroje zapojují do řady cvičení, které mají zvýšit operační připravenost se spojenci. Především pak s těmi státy, které postupně zavádějí do služby nejnovější letouny F-35.

  Vzdušné souboje i oslavy

  Například z letecké základny Larissa v Řecku startovala dvojice letounů Raptor během jednodenního nasazení k simulovaným vzdušným soubojům s letouny F-16 řeckého letectva.

  Neviditelní

  Jednou z hlavních vlastností stíhaček páté generace je využití technologií „stealth“, tedy jejich snížená zachytitelnost radary i dalšími elektronickými senzory.

  "Neviditelnost" dosahují minimálním vyzařováním či odražením zvukových, infračervených, optických i radarových signálů. Mimo jiné úpravou povrchu a tvarem.

  Letouny mají díky technologické převaze být schopny zjistit, identifikovat a zničit svého protivníka dříve, než vůbec nepřítel přítomnost takového stroje zaznamená.

  Podobně také v Polsku ze základny Powidz, kam Američané vyslali hned pět Raptorů, aby se pak objevily také 15. srpna během slavnostního průletu nad Waršavou při oslavách 100. výročí polské nezávislosti a Dne ozbrojených sil.

  Ze španělské základny v Albacete opět dvojice Raptorů sváděla souboje se španělským stroji Eurofighter Typhoon. Z norské základny Orland se pak taktéž dvojici letounů Raptor postavily v simulovaných soubojích už nové stroje F-35 norských vzdušných sil.

  Šlo tak pravděpodobně o první společný výcvik letounů takzvané páté generace na evropském kontinentu.

  „Nacvičovali jsme s nimi manévrový vzdušný boj. Nejzajímavější bylo zjištění, jak rychlá a snadná byla koordinace s letounem F-22,“ konstatoval Morten „Dolby“ Hanche, jeden z nejzkušenějších norských pilotů, který se podílí na zavádění nových stíhaček. Kdo simulované souboje vyhrál však odmítl prozradit. „F-22 je velmi impozantní soupeř,“ řekl pouze.

  Přichází vláda F-35

  Norsko dosud získalo už 13 z 52 nejmodernějších letounů F-35. Další tři mají norští letci převzít v září.

  Počátečních operačních schopností má první letka dosáhnout už příští rok a v letech 2021 až 2022 přebírat úkoly od stávajících letounů F-16 včetně nepřetržité ochrany vzdušného prostoru země a pohotovostního systému v rámci NATO.

  Zákazníci F-35

  • Austrálie: 72+28
  • Nizozemsko: 37
  • Izrael: 33+42
  • Japonsko: 42
  • Jižní Korea: 40
  • Norsko: 52
  • Británie: 138
  • Itálie: 90
  • Turecko: 120
  • USA: 2443
   Na programu se podílejí zatím bez objednávek také Dánsko a Kanada

  Zdroj: Lockheed Martin

  Právě takováto jednodenní cvičení mají být základem spojenecké spolupráce v integraci nových letounů s technologií „stealth“.

  „Každá možnost cvičit zlepšuje naši připravenost proti jakýmkoli potenciálním budoucím nepřátelům,“ uvedl americký plukovník Leslie Hauck, který má integraci letounů F-35 u evropských spojenců na starosti. Stíhačky F-35 nyní zapojuje do svých vzdušných sil hned několik zemí.

  Britové zase připravují první přistání a starty nových strojů na palubě své zbrusu nové letadlové lodě Queen Elizabeth.

  Už příští měsíc se mají zástupci sejít a porovnat své zkušenosti. Kromě Spojených států se jde o Norsko, Dánsko, Itálii, Turecko, Británii, Nizozemsko a také Izrael. Ten už stroje v květnu nasadil i do bojových misí nad Sýrií.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media