natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Překvapení. Superstíhačky Raptor se ukážou návštěvníkům základny v Čáslavi

  16. května 2023  14:00,  aktualizováno  14:12
  Průlet amerických letounů F-22 Raptor bude jedním z vrcholů sobotního Dne otevřených dveří letecké základny v Čáslavi. Návštěvníkům se představí také kompletní display tým českých vzdušných sil - stíhači s gripeny, bitevníky L-159 ALCA a vrtulníky Mi-24/35, Mi-171 a W-3A Sokol.  

  Americké letouny F-22 Raptor před doplňováním paliva za letu | foto: DVIDS

  Pro americké stroje Raptor to bude česká premiéra v rámci leteckých show. Nedávno se ale dvojice těchto strojů předvedla v průletu nad Plzní v rámci Slavností svobody k výročí konce druhé světové války.

  „Velmi jsme usilovali o premiéru strojů Raptor už na loňských Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil Armády ČR, ale bohužel se to nepodařilo. Jsme proto velmi rádi, že letouny můžeme představit na Dni otevřených dveří v Čáslavi, který spoluorganizujeme,“ konstatoval za pořadatele sobotní show Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000.

  Čáslavská 21. základna taktického letectva se v sobotu 20. května opět otevře veřejnosti. Bude to po dlouhých čtyřech letech. Tradiční Den otevřených dveří se koná každé dva roky, naposledy akci ale překazila koronavirová opatření. Vstup na akci je zdarma.

  „Jsem velmi rád, že po čtyřleté odmlce můžeme přivítat širokou veřejnost a příznivce 21. základny na čáslavském letišti. Doufám, že bohatý letový program a pozemní ukázky vojenské techniky uspokojí všechny návštěvníky včetně těch nejmenších. Ukázku letounů F-22, Raptor považuji za něco zcela unikátního a velmi si vážím práce všech zúčastněných, kteří se na koordinaci ukázky podíleli,“ uvedl velitel základny Jaroslav Tomaňa.

  Kromě amerických letounů, které se představí v průletu s tankerem KC-135 Stratotanker pro doplňování paliva za letu, se diváci mohou těšit na letová vystoupení kompletního display týmu Vzdušných sil Armády ČR.

  Tedy letounu JAS-39 Gripen, dvojice lehkých bitevníků L-159 ALCA a vrtulníků W-3A Sokol, Mi-24/35 společně s Mi-171. Mimo armádních letounů se v programu objeví i stroje, které sloužily na základně v minulosti. A své místo v programu budou mít samozřejmě i ukázky z civilního letectví, včetně vystoupení akrobatického krále Martina Šonky.

  Bohatý bude také program pozemních ukázek a prezentace jednotek 21. základny. Statické ukázky na zemi kromě jiných doplní například letoun F-16 z Belgie.

  Organizátoři připravili spektrum možností dopravy ke branám základny, ve spolupráci se Středočeským krajem a městem Čáslav mimo jiné i bezplatnou kyvadlovou doprava vlakem z čáslavského nádraží. Zatím poslední ročník akce v roce 2019 navštívilo přes 50 tisíc diváků.

  Američtí dravci střeží východní křídlo

  USA vyslaly před časem tucet letounů Raptor do Evropy, aby vyztužily vzdušný štít evropských spojenců před ruskou hrozbou. Podílejí se na hlídkování nad Baltským mořem a východní hranicí NATO v rámci mise „Air Shielding“.

  Stroje 94. expediční stíhací perutě z mateřské základny Langley-Eustice nyní operují ze základen Powidz v Polsku a Ämari v Estonsku.

  Raptor byl prvním letounem 5. generace v operačním nasazení na světě. Je považován za „technologický klenot“ a proto je chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

  Je primárně určený k vybojování vzdušné nadvlády, ale dovede plnit i speciální úkoly. Stroj přezdívají díky pokročilým senzorům jako „vysavač dat“ a díky svým schopnostem může vést do leteckých úderů další letouny, fungovat jako včasná výstraha a předávat jim informace o nebezpečí či je navádět k cílům.

  Původně Pentagon počítal, že pořídí až 750 strojů. Kvůli neustálému zpožďování vývoje i výroby a prodražování projektu bylo nakonec do výzbroje zařazeno jen 187 těchto letounů.

  Využívá technologie „Stealth“ a celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný „supercruise“.

  Jen pro zajímavost, při srovnávacích testech dokázal jeden F-22 simulovaně sestřelit hned osm strojů F-15, aniž by jejich piloti věděli, odkud nebezpečí vlastně přišlo. Přesně podle podle principu „First-lock, first-shot, first-kill“, tedy kdo první vidí a zaměří protivníka, první střílí a první dosáhne sestřelu.

  Při jednom z prvních ověřovacích cvičení „Red Flag“ na Aljašce v roce 2006 tucet raptorů v simulovaných soubojích „sestřelil“ 108 protivníků bez vlastních ztrát.

  Premiérovým bojovým nasazením byly údery na pozice Islámského státu v roce 2014 v Sýrii. Překvapivé byly pak útoky na drogové laboratoře Tálibánu v Afghánistánu v roce 2017, při kterých bylo zničeno sedm výroben a velitelské centrum islamistů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media