natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Raketa vylétla z území separatistů, potvrdil Obama

  18. července 2014  21:13
  Americký prezident Barack Obama potvrdil, že malajsijský letoun, byl sestřelen. Raketa, která Boeing 777 zasáhla, podle něj vyletěla z území ovládaného proruskými separatisty.  

  Americký prezident Barack Obama | foto: U.S. DOD

  "Důkazy ukazují, že letadlo sestřelila raketa země-vzduch, která vylétla z území ovládaného proruskými separatisty," prohlásil Obama na zvláštním brífinku.

  Z předběžné analýzy amerických tajných služeb údajně vyplývá, že raketu odpálili právě separatisté, informovala o tom americká stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj. Podle Obamy ale zatím není jasné, zda to byl omylem či úmyslně a zda vypálil jednotlivec nebo skupina a s čí podporou.

  Americký prezident potvrdil, že na Ukrajinu míří američtí experti kvůli vyšetřování "Cílem je zjistit, co se stalo, dát dohromady fakta," řekl s tím, že jeden z mrtvých cestujících byl Američan.

  Obama upozornil, že to není poprvé, kdy bylo na východní Ukrajině sestřeleno letadlo. Během posledních týdnů proruští separatisté sestřelili ukrajinské dopravní letadlo a vrtulník, přihlásili se také k zodpovědnosti za sestřelení ukrajinské stíhačky.

  "Navíc víme, že tito separatisté získali stálý přísun podpory z Ruska, která zahrnuje zbraně a výcvik. Zahrnuje také těžké zbraně včetně protiletadlových," uvedl americký prezident.

  Podle amerického ministerstva obrany Rusko navýšilo počet bojových jednotek u ukrajinských hranic na zhruba 12 tisíc vojáků a pokračuje v dodávkách zbraní separatistům. "Jsme znepokojeni nárůstem sil podél hranice mezi Ruskem a Ukrajinou," uvedl mluvčí Pentagonu Steve Warren. Separatisté podle jeho slov také využívají stále důmyslnější taktiku a lepší zbraně, což prý "svědčí o výcviku a koordinaci zvenčí".

  Předák separatistů Igor Girkin-Strelkov zodpovědnost už předtím odmítl. Přišel s dosud nevídanou verzí. Mnozí cestující osudného malajsijského letadla byli podle něj před katastrofou už několik dní po smrti.

  "Podle lidí, kteří sbírali mrtvá těla, nebyla značná část z nich čerstvá," citoval "ministra obrany" Doněcké lidové republiky separatistům nakloněný zpravodajský portál "Russkaja vesna" (Ruské jaro). "Ti lidé zemřeli před několika dny. Za věrohodnost té informace neručím, je pochopitelně nutné provést lékařskou expertízu," dodal Strelkov.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media