natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Radar by mohl stát u Míšova na Plzeňsku, řekla vláda

  3. července 2007  12:58
  Americký radar by mohl být u obce Míšov na Plzeňsku. Vláda vybrala právě toto místo pro finální měření, která rozhodnou o případném umístění zařízení v Česku. Po zasedání bezpečnostní rady státu o tom informoval vládní mluvčí pro radar Tomáš Klvaňa.  

  "Lokalitu navrhla předchozí vláda premiéra Paroubka. Ministerstvo obrany tento výběr považuje za šťastný a podporuje ho," vysvětlil Klvaňa.

  "Touto lokalitou je kóta 718,8 vzdálená dva kilometry od obce Míšov ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy," dodal po schůzce Bezpečnostní rady státu.

  Američtí experti začnou na vytipovaném místě v nejbližších dnech provádět potřebná měření. "S průzkumem začne americká armáda v nejbližších dnech a zaměří se například na geologické podloží, elektromagnetické vlny a na místo přesného umístění radaru," přiblížil další postup mluvčí pro radar.

  Obyvatelé Míšova jsou proti
  S protiraketovou základnou ale nesouhlasí občané ve dva kilometry vzdálené obci Míšov. Radnice proto už před časem nechala uspořádala anketu.

  "Máme celkem 86 voličů. Pětasedmdesát bylo proti, čtyři pro a třem obyvatelům obce byl radar lhostejný. Tento výsledek je pro náš další postup při jednání důležitý," sdělil iDNES.cz starosta obce Pavel Hrubý.

  Zároveň je ale skeptický, že s protestem uspějí. "Jedná se o vojenský újezd, tedy lokalitu se zvláštními pravidly. Navíc - přestože leží na území Plzeňského kraje - katastrálně patří do kraje středočeského," vysvětlil.

  Hrubý dodává, že první průzkum prováděli Američané přesně před rokem. "Vojáci, mladí kluci, kteří tam pracovali, jezdili sem do obce na jídlo. Chutnaly jim zdejší grilované klobásy a také si objednávali klasické kafe s logrem, které pili prvně v životě."

  "Jsme zklamáni tímto rozhodnutím," říká Pavel Čížek, starosta Spáleného Poříčí, které leží necelé čtyři kilometry od místa plánované výstavby. "Původně nám zástupci vlády slibovali, že vyberou takovou lokalitu, která bude vzdálena minimálně čtyři kilometry od radaru," vysvětlil Čížek.

  Také v této obci proběhla anketa o radaru. Zúčastnila se jí však necelá čtvrtina obyvatel. "92 procent z nich bylo proti základně. Součástí byla i otázka, komu by radar vadil ve větší vzdálenosti. V tomto případě by to bylo 87 procent z nich," dodává Pavel Čížek.

  Definitivní slovo bude mít parlament
  Začátkem roku zahájily expertní týmy jednání o umístění části protiraketového systému v České republice, které potrvá zhruba rok.

  Další kolo jednání je naplánováno na příští měsíc.

  I když se týmy na umístění radaru dohodnou a vláda záměr schválí, konečné slovo bude mít parlament, jehož obě komory musí před ratifikací prezidentem republiky smlouvy také posvětit.

  hos, iDNES, pz natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media