natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští průzkumníci si poměří síly. Utkají se s komandy z Číny či Palestiny

  23. dubna 2016  8:30
  Bude to bitva s nejlepšími. Počátkem května odcestuje sedmičlenná skupina výsadkářů ze 102. průzkumného praporu z Prostějova do Jordánska, aby se pokusila uspět v jedné z nejnáročnějších soutěží pro speciální jednotky. O titul "Warrior 2016" budou "bojovat" s čínskými, libanonskými i palestinskými komandy.  

  Prostějovští průzkumníci se připravují na soutěž elitních protiteroristických jednotek „Warrior 2016" v Jordánsku | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „S čím tam jedeme? Chceme vyhrát!“ prohlašují svorně průzkumníci z Prostějova, kteří se už několik týdnů dennodenně připravují na svou „misi“ v Jordánsku.

  Vítězové

  V sedmi dosavadních ročnících soutěže "Warrior" v Jordánsku jsou zatím nejúspěšnější speciální jednotky z Číny. Především zvláštní policejní skupina "Snow Leopard" zvítězila už dvakrát. Mezi vítěze ale patří také průzkumná jednotka americké námořní pěchoty, zásahová jednotkaEKO Cobra rakouské federální policie nebo speciální tým GSG9německé policie.

  V tamějším unikátním výcvikovém centru Krále Abdulláha poblíž Ammánu (KASOTC), které využívají protiteroristické jednotky a speciální síly z celého světa, se počátkem května utkají s dalšími čtyřiadvaceti týmy o titul „bojovníka či válečníka roku“ (Warrior 2016).

  Kromě speciálních jednotek armády, policie a královské gardy domácího Jordánska jim za soupeře budou například zvláštní komanda z Číny, Libanonu, Palestiny, Kazachstánu, Emirátů nebo Pákistánu. Z Evropy se kromě českých průzkumníků podle přihlášek zúčastní jen zvláštní protiteroristický oddíl řecké policie EKAM. Z dalších spojeneckých zemí pak už pouze kanadské speciální síly.

  Během čtyřdenního klání na pětičlenné týmy (dva další jsou připraveni pro případné vystřídání) každý den čeká několik disciplín, ve kterých budou muset prokázat schopnost rychle se rozhodovat, absolutní týmovou sehranost, schopnost rychle a účinně likvidovat cíle, psychickou i fyzickou odolnost a také obratnost a vytrvalost. Čeká je například vysvobozování rukojmí, ochrana VIP, nejrůznější překážkové dráhy se střelbou či prohledávání budov.

  Pozvánka k účasti v soutěži přišla do Prostějova prostřednictvím kontaktní ambasády NATO v Ammánu poprvé v loni. Kvůli neznalosti prostředí si ale průzkumníci nepřivezli vlastní zbraně a tak skončili zhruba uprostřed startovního pole. Celkově zvítězila zvláštní protiteroristická jednotka z Ruska před komandem „Jestřábů“ z Číny a jordánskou královskou gardou.

  „Číňani jsou neuvěřitelní. Jeden loni spadl ze sítě na zem z desetimetrové výšky. Byl hrozně pomlácený, ale splnil úkoly, doběhl do cíle a sesypal se až tam,“ vzpomíná Karel.

  Prostějovští průzkumníci se připravují na soutěž elitních protiteroristických...

  Střelba až na prvním místě

  „Brokovnici si přehazujme jen kolem krku, přes rameno se může zamotat popruh a ztratíme čas,“ radí ostatním z týmu Karel, který soutěž absolvoval už loni. (Pozn. redakce: Jména všech byla redakčně upravena kvůli bezpečnosti vojáků. Ze stejného důvodu jsou upraveny obličeje na fotografiích.)

  102. průzkumný prapor

  Prapor nese jméno generála Karla Palečka. Sídlí v Prostějově prakticky na stejném místě jako elitní 601. skupina speciálních sil. Jde o jedinou průzkumnou jednotku v české armádě. Příslušníci jednotky mají za sebou mise na Balkáně ale také v Afghánistánu. Vojáci ze 102. průzkumného praporu tvořili jádro prvních dvou kontingentů, které chránily německý provinční rekonstrukční tým ve Fajzabádu v hornaté provincii Badakšán na severovýchodě Afghánistánu. Vojáci jsou vycvičeni k bojovému průzkumu v týlu nepřítele včetně provádění úderných akcí, monitorování situace, vyhledávání a ničení průzkumných a diverzních jednotek a teroristických skupin. Mottem jednotky je latinské "Spem Retine", tedy v překladu "Udrž si naději".

  Na střelnici tráví šestice spoustu času. Za den každý vystřílí několik set nábojů. Přesnost střelby je totiž na šampionátu v Jordánsku nesmírně důležitá. Různé překážkové dráhy musí tým zdolat nejen co nejrychleji, ale také zároveň zasáhnout všechny cíle.

  Průzkumníkům se osvědčilo, že je lepší trasu i překážky na ní zdolávat vždy volněji, aby při střelbě nebyli příliš zadýchaní. „Radši oželím deset sekund z času, než abych minul, protože za jeden netrefený cíl je penalizace třeba půl minuty,“ konstatuje Karel.

  Na travnaté ploše armádní střelnice na Libavé si sestavují nejrůznější dráhy s různými terči, aby si vyzkoušeli střelbu z útočné pušky, pistole i brokovnice. „Jedna, padesát dva a dvě, jedenáct,“ hlásí další z týmu Marek svým kolegům časy, když pilují rychlost tasení pistole z pouzdra na opasku. V závodě prý budou v tomto ohledu rozhodovat maličkosti.

  Tady se cvičí proti teroru

  Na financování a výstavbě unikátního výcvikového protiteroristického centra v Jordánsku se podílely Spojené státy. Jde o rozsáhlý komplex z části obklopený vysokými skalami, kde lze cvičit prakticky veškeré protiteroristické či speciální operace.

  Městská část s šedesátkou nejrůznějších budov simuluje realisticky celé čtvrti či vesnice, velvyslanectví, obytné zóny, obchody, kanceláře, vládní úřady, garáže či průmyslové provozy nebo čerpací stanici.

  Výcvikové centrum Krále Abdulláha u jordánského Ammánu
  Výcvikové centrum Krále Abdulláha u jordánského Ammánu

  Je zde také oblast simulující letiště s řídící věží a s modelem letounu Airbus A300 pro nácvik operací pro vysvobození rukojmí.

  Samozřejmostí je také takzvaný „Shooting House“, tedy několikapodlažní „obrněná“ budova s členitým vnitřním prostorem pro výcvik uvnitř z ostrou střelbou. Celý areál je prošpikován moderní technikou a čtyřmi stovkami kamer, které pomáhají při rozboru výcviku.

  Rozhodovat budou detaily

  „První levá čistá, jdu zpátky,“ hlásí Milan kolegům, když v rámci přípravy donekonečna vylepšují prohledávaní budov, které na ně v Jordánsku rovněž bude čekat. „Vstupujte jen do otevřených místností, vždy po dvou a pozor, na zemi budou palebné čáry, které nesmíte překročit,“ radí další z týmu Olda s těžkým beranidlem v ruce.

  Fotografie

  Prostějovští průzkumníci se připravují na soutěž elitních protiteroristických...
  Prostějovští průzkumníci se připravují na soutěž elitních protiteroristických...
  Prostějovští průzkumníci se připravují na soutěž elitních protiteroristických...
  Prostějovští průzkumníci se připravují na soutěž elitních protiteroristických...

  Ve speciálním utajeném sklepení takto průzkumníci tráví několik hodin. Pilují bleskové vyrážení dveří s různým typem zajištění. Zatímco ty nejsnazší se rozletí vykopnutím, na ty zabezpečenější se potřebují při vyrážení po několika ranách beranidlem vystřídat. „Dáme si to ještě několikrát,“ usmívá se Olda. Je sice páteční odpoledne, ale šestice se na víkend odpočinku očividně nechystá.

  Na základně v Prostějově si ještě několikrát vyzkouší překážkovou dráhu. Pro zpestření i v ochranných maskách. „Hned v pondělí musíme ještě přesně určit, jaké kapsy vezmeme,“ připomíná ostatním Marek.

  Česká zbrojovka z Uherského Brodu jim totiž na závod půjčí moderní balistické vesty. Lehčí a variabilnější než ty, které mají standardně ve výstroji. „Roli totiž bude hrát při fyzicky náročných disciplínách každé kilo,“ dodává Olda.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media