natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Průzkum: Američané chtějí radar v Čechách

  30. července 2007  12:38
  Američané podporují plán rozšíření protiraketové obrany USA i do Evropy. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění. Většina Čechů i Poláků je však stále proti.  

  Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění je 84 procent Američanů pro výstavbu protiraketové obrany své země.

  Výsledky zveřejnila agentura Opinion Research Corporation, jejíhož výzkumu se účastnilo tisíc respondentů různých národností i politického smýšlení z celých USA. 

  Celkem 70 procent dotázaných Američanů také podpořilo umístění částí protiraketové obrany USA v Polsku a České republice. I další čísla dokazují, že se plánované rozšíření tohoto systému u Američanů těší všeobecné podpoře. 

  "V systému protiraketové obrany Američané vidí způsob, jak opět získat pocit oné 'ideální bezpečnosti', kterou jim narušily útoky z 11. září 2001, a proto jej tak podporují," vysvětluje Břetislav Dančák z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně.
   
  Na útok přímo na území USA totiž Američané nejsou zvyklí a toto nebezpečí nejsou ochotni tolerovat. 

  "Novodobé konflikty, do nichž byly USA zapojeny, se odehrávaly mimo americké území a 11. září bylo prvním zásahem na americké půdě. Jakékoli takové hrozby, kterou by mohl být i útok  balistickou raketou, se Američané přirozeně bojí. A tak systém, jenž by jim umožnil návrat k té ideální bezpečnosti, podporují," dodává Dančák.

  Také v Polsku získává případné umístění prvků amerického protiraketového systému stále větší podporu. Ještě před měsícem bylo proti tomuto plánu 60 procent Poláků, v současnosti je jejich o pět procent méně. - více zde

  V České republice naopak podle údajů CVVM odpůrců amerického radaru přibývá. V červnu byly proti téměř dvě třetiny Čechů, mezi nimi i známé osobnosti, které požadují k otázce radaru referendum, které ale vláda odmítá. - více zde

  Adéla Tomíčková natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media