natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští stíhači dostali pozvánku do evropské „Top Gun“

  7. června 2012  19:21
  Nad Norskem vrcholí největší letecké manévry tygřích letek NATO. Čeští stíhači s gripeny je ale museli předčasně opustit. Kvůli dalším výcvikovým povinnostem před nadcházející misí v Pobaltí. I přes krátké zapojení si ale piloti za své umění vysloužili pozvání do elitní školy bojovníků, obdoby legendární americké "Top Gun".  

  Elitní čeští letci s letouny Jas-39 Gripen na cvičení Arctic Tiger v Norsku | foto: 211. letka Čáslav

  Pouhé čtyři dny si zalétali elitní čeští stíhači s gripeny na největších leteckých manévrech NATO v norském Ørlandu. Na každoročním soupeření takzvaných tygřích letek, které platí v zemích Aliance za elitu, se ale přesto vyznamenali.

  Elitní klub tygřích letek

  V současnosti má asociace tygřích letek 21 řádných členů ze zemí Aliance a neutrálního Švýcarska. Dalších 13 letek pak může využívat čestného či zkušebního členství v NATO Tiger Association. Každoročně se letky setkávají na společném cvičení. Takzvaný Tiger Meet je vždy jedním z největších leteckých cvičení v Evropě. Pravidelně se manévrů účastní až 60 letounů a vrtulníků. 

  Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměšti nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství.

  O rok později už čeští letci v soutěži v Portugalsku zvítězili. V roce 2010 se právoplatným členem stala 211. taktická letka z Čáslavi s letouny gripen a hned slavila vítězství.

  Za špičkové výkony si vysloužili pozvánku do prestižní nizozemsko-norské letecké školy Fighter Weapon School. Ta je obdobou legendárního amerického kurzu Top Gun, tolik zpopularizovaného stejnojmenným filmem s Tomem Cruisem v hlavní roli.

  Do půlročního kurzu, který probíhá v Nizozemsku a v Norsku, jsou přitom každoročně vybírání jen ti nejlepší letci, kteří jsou často v případě vojenského zásahu vysíláni do boje jako první a na mateřských základnách předávají své zkušenosti svým kolegům. Během intenzivního výcviku absolvují bezpočet vzdušných soubojů i operací k ničení pozemních cílů, které vycházejí z reálných misí například z bývalé Jugoslávie, Iráku, Afghánistánu nebo naposledy Libye.

  Zatím ale není jasné, zda české letectvo nabídku vzhledem ke klesajícím výdajům na obranu využije. Náklady na takovýto intenzivní a dlouhý výcvik se totiž mohou pohybovat v desítkách milionů korun. "Chuť by byla, ale musíme vše zvážit. Zatím nemáme přesné detaily a vše bude záviset na rozpočtu,“ uvedl velitel vzdušných sil Jiří Verner.

  Souboje s ostřílenými letci

  Šestice českých pilotů z 211. tygří letky z Čáslavi se třemi letouny Jas-39 Gripen během krátkého účinkování absolvovala 13 letů. "V manévrovém vzdušném boji jsme bojovali proti letounům jako F-16, F/A-18, Rafalle," vypočítal jeden z pilotů Pavel Pavlík.

  Proti českým letcům přitom nestáli žádní "zelenáči". Právě tygří letky z Francie, Holandska, Belgie nebo Norska totiž mají přímé zkušenosti ze skutečných bojových operací posledních let.

  Své umění prokázali čeští piloti při hromadných misích, takzvaných COMAO. Jde o velké formace, ve které má každá skupina letadel svou přesně stanovenou úlohu. V těch čeští tygři plnili roli takzvaného "sweepu", tedy letounů, které čistí vzdušný prostor od nepřátel. V podstatě jde o vybudování vzdušné nadvlády nad územím protivníka a umožnění úderným letounům, které letí v následné vlně, působit neohroženě na předem určené pozemní cíle.

  Při jedné z takových misí měli Češi se třemi gripeny a osmičkou strojů F-16 společně ochránit 20 bombardérů, 8 speciálních úderných letounů pro ničení protivzdušné obrany a jeden vrtulník. Na straně nepřátel (Red Force) bylo hned 18 stíhačů, jeden letoun pro rušení radarů a komunikace a pět protiletadlových raketových systémů.

  "Úkolem bylo vrtulníkem zachránit inspektory OSN, provést přímou podporu pozemních vojsk a bombardovat určené cíle. Celkový čas působení na území protivníka byl 50 minut," popsal misi Pavlík s tím, že takový druh operací vyžaduje důkladné naplánování, jak a kdy se které stroje do mise přesně zapojí. Po dlouhých osmi hodinách příprav pak může začít bitva, na jejímž konci zní na českou adresu pochvalné "Good job".

  Sedm zářezů v jedné misi

  Jako první přilétává do válečné zóny jedenáctičlenná skupina stíhačů v čele s českými letci, která za pomocí raket dalekého dosahu vybojuje vzdušnou nadvládu. Tím však jejich úkoly zdaleka nekončí.

  Za několik minut přilétá skupina speciálních letounů Tornado s raketami HARM, které umlčí nepřátelské raketové komplety. "Za zhruba 30 minut byla nadvláda vybojována, do boje mohly vstoupit bombardéry a vrtulník vyzvednout inspektory,“ řekl Pavlík.

  Scénář ovšem pamatuje i na to, že se do vzduchu postupně dostávají i další a další nepřátelské letouny z jiných základen a napadají bombardéry během útoku nebo na zpáteční cestě. Stíhači proto musí v boji pokračovat, aby bombardéry ochránili.

  Dalších dvacet minut boje a mise končí s minimálními ztrátami ve vlastních řadách. Pouze dva spřátelené letouny jdou "k zemi" po zásahu protiletadlových střel protivzdušné obrany. Čeští stíhači naopak sklízí uznání - z osmnáctky nepřátelských stíhaček jich trojice gripenů "sestřelila" hned sedm.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media