natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Anexe Krymu spojila vládu s opozicí, poslanci ji společně odsoudili

  25. března 2014  19:02
  Vládní strany i opozice se v poslanecké sněmovně v úterý dokázaly shodnout na odsouzení odtržení Krymu od Ukrajiny. Ruskou anexi poloostrova poslanci označili za porušení mezinárodního práva.  

  Ozbrojenec bez označení před základnou ukrajinských sil na Krymu | foto: Wikimedia

  "Poslanecká sněmovna odmítá násilnou anexi části území Ukrajiny - Krymu ze strany Ruské federace. Tento postup je porušením mezinárodního práva," píše se ve čtyřbodovém usnesení, které v úterý ve sněmovně přijalo 121 poslanců z ODS, ČSSD, ANO, KDU-ČSL a TOP 09.

  Návrh Miroslavy Němcové (ODS) podpořil například i premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr obrany Martin Stropnický. Poslanecká sněmovna zároveň usnesením podpořila vládu v jednáních o společném postupu v rámci EU, NATO a ostatních mezinárodních organizací při řešení ukrajinské krize. Zároveň poslanci žádají vládu, aby se věnovala situaci českých krajanů na Ukrajině.

  Poslanec a bezpečnostní expert Ivan Gabal (KDU-ČSL) během rozpravy neúspěšně navrhl kvůli anexi Krymu navýšit rozpočet ministerstva obrany na příští rok o 8 miliard korun a v následujících letech až na úroveň 2 procent HDP. 

  "Za těchto okolností se mi zdá z naší perspektivy jako důležité, že potřebujeme posilovat kolektivní obranu a bezpečnost demokratických zemí v Evropě, a to zejména prostřednictvím Severoatlantické aliance, a z toho důvodu je důležité, aby každý členský stát zvážil své možnosti, jak v této situaci reagovat a kolektivní obranu posílit," prohlásil.

  Co zaznělo ve sněmovně k Ukrajině:

  Poslanec Milan Šarapatka (Úsvit)
  "Možná že dojde k občasnému zvýšení mezinárodního napětí a verbálních útoků jak ze strany Ruska, tak i Západu, ale to bude tak asi všechno, neboť Rusko i Západ jsou v dnešním globalizovaném světě natolik úzce ekonomicky a politicky svázány, že si reálný vzájemný konflikt nemohou dovolit. Místo dělení Ukrajiny dojde asi spíše k jakési její finlandizaci, kdy se o geostrategický vliv v zemi budou USA a Rusko dělit, jako tomu bylo během studené války v případě Finska nebo částečně i Rakouska. Samozřejmě účet za toto řešení zaplatí Evropská unie. Bojím se ale, že Ukrajina bude podstatně větší sousto, než je v současné době Řecko."

  Poslankyně Kateřina Konečná (KSČM)
  "Místo uklidňování situace měli mnozí až dětinskou radost z eskalace demonstrací. A ani dnes to neskončilo. Přirovnávání Putina k Hitlerovi a podobné činy nepřispějí k uklidnění situace a racionálnímu řešení konfliktů."

  Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL)
  "Myslím si, že je třeba jasně pozvednout hlas a říci jednoznačné "ne!" pošlapávání demokratických tradic a obsazování cizího území."

  Poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD)
  "Vy myslíte, že tímto žvaněním - s prominutím - tady, a je to žvanění, já to poslouchám už několik dnů, pomůžeme lidem téhle země? Ne, ti lidé nečekají, jak se budeme dívat na Majdan, ale jaký jsme tu za dvacet letu udělali mejdan. Na to se lidé dívají. A já myslím, že lidé od nás očekávají, abychom se začali zaobírat věcmi, které jsou pro vás zřejmě málo vznešené."

  Poslanec Rom Kostřica (TOP 09)
  "Představte si, jaká by byla situace, kdyby naše všechny čtyři ozbrojené transportéry vtrhly na Zakarpatskou Rus a vyhlásily zde referendum, jestli tato země má být přiřčena ke Slovensku, k Česku, k Ukrajině, nebo k Rusku. Myslím si, že to jsou věci, které také bychom si měli uvědomit. Že tam došlo k prvnímu porušení celistvosti."

  Poslanec Leoš Heger (TOP 09)
  "Za chvíli se budeme dozvídat o anexi dalších bývalých postsovětských zemí a možná časem i o pokusech anektovat zpátky středoevropské země bývalého sovětského bloku a bude jenom otázka, jestli bude dříve tohle, nebo jestli předtím ještě bude předcházet pokus o anexi Aljašky, která také kdysi byla ruským tradičním územím, které Rusko ztratilo."

  Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL)
  "Domnívám, že Česká republika je velmi důvěryhodným partnerem ukrajinské vlády a parlamentu, pak bych doporučoval, aby - směrováno po ukrajinských volbách - česká vláda vytvořila finanční balíček pomoci pro Ukrajinu, kterým bychom pomohli posílit civilní a demokratickou kontrolu ozbrojených sil, kde máme poměrně velké zkušenosti při vlastní transformaci, abychom nemohli na Ukrajině vidět ty události, které jsme viděli, to znamená využití ozbrojených sil proti vlastní populaci. Domnívám se, že by nemělo jít o velkou částku."

  Poslanec František Laudát (TOP 09)
  "Myslím si, že Rusové si svým chováním na Krymu výrazně uškodili, a i když ty sankce jsou skutečně symbolické, to je asi nerozviklá, tak u podnikatelů, u investorů - oni možná časem pochopí, co jim Putin vlastně vyvedl."

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media