natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Polynéští bojovníci království Tonga pomáhají ve válce s Talibanem

  22. prosince 2011  16:13
  Tahle jednotka nepatří mezi koaličními silami v Afghánistánu zrovna k nejpočetnějším. Na padesátku hrdých bojovníků z polynéského ostrovního království Tonga však nedají britští velitelé dopustit. Už rok totiž střeží jejich základnu v neklidné provincii Hílmand.  

  Vojáci z království Tonga předvádějí svůj válečnický tanec Sipi Tau | foto: Britské ministerstvo obrany

  Do Afghánistánu právě dorazil v pořadí už třetí kontingent vojáků z Tonga. Stotisícového království, rozkládajícího se na 172 různě velkých ostrovech v jižním Pacifiku.

  V mezinárodních jednotkách pod velením NATO vystřídali své kolegy, kteří posledních šest měsíců střežili základnu Camp Bastion a přilehlé letiště na jihozápadě neklidné provincie Hílmand.

  Na nepočetnou jednotku padesáti vojáků britští velitelé nedají dopustit. Pro jejich důslednost i odhodlání. "Nasazení pětapadesáti vojáků Tonga je skutečnou podporou našich schopností. Jsme rádi," tvrdí britský generál Mitch Mitchell. Takřka 13 tisíc kilometrů od svých tropických ostrovů se nepřetržitě starají o ochranu strategické základny. Camp Bastion je hlavním logistickým centrem spojeneckých sil v Hílmandu.

  Vojáci z království Tonga předvádějí svůj válečnický tanec Sipi Tau
  Vojáci tonžské armády se připravují na nasazení v Afghánistánu

  Pro tonžskou armádu přitom vůbec nejde o symbolické nasazení, slouží v ní totiž jen zhruba 600 vojáků. Afghánistánem tak za jediný rok už prošla čtvrtina ozbrojených sil tohoto starobylého království. Podobně početné kontingenty mají v Afghánistánu Slovinsko, Bosna a Hercegovina nebo Malajsie. A  například nepoměrně větší Ukrajina vysílá do Afghánistánu poloviční jednotku.

  Pozornost na základně tonžští bojovníci budí už svým zevnějškem také jejich tradičním válečnickým tancem Sipi Tau, podobný například "děsivému" představení novozélandských ragbistů. Tímto prastarým tancem doprovázejí tonžští bojovníci své ceremonie včetně střídání jednotek v misi. "Nová jednotka tančí Sipi Tau na výraz toho, že přijímá výzvu a odpovědnost," vysvětluje velitel tonžské jednotky Tupou Aleamotua.

  inc

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media