natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Poláci kritizují ruský přístup k americkým základnám

  2. července 2007  11:07
  Poláci nerozumí opakujícím se výhradám Ruska ohledně ohrožení jeho strategických zájmů. "Nevím, jak systém může ohrozit Rusko. Jde spíše o psychologický problém, který nelze vyléčit diplomatickými, technickými či historickými argumenty," tvrdí šéf vyjednávacího týmu Polska Witold Waszczykowski.  

  Waszczykowski na páteční konferenci o protiraketovém štítu v Krakově dokonce uvedl, že Rusové mají ve svých argumentech faktické chyby.

  "Na nedávné schůzce v Bruselu nám ruští kolegové promítali dramatické prezentace o americké protiraketové obraně. Jenže radar, který má být v Česku, měli zakreslený na Slovensku," řekl Waszczykowski s tím, že se jedná o psychologickou hru spíše než o reálné argumenty.

  Český velvyslanec v Polsku Bedřich Kopecký jeho slova podpořil. "Protiraketový systém je obrana proti určitým  zbraním, nikoli státům. I když Česko preferuje diplomatická řešení, musíme být připraveni i na to, že tato řešení neuspějí," uvedl v Krakově Kopecký.

  Podobně na ruské námitky reagoval nedávno přímo v Moskvě i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. - více zde

  Americký systém doplní ochranu NATO
  Jednoznačné prohlášení o kompatibilitě protiraketových systémů USA a NATO je jedním z hlavních výsledků páteční konference v Krakově, které se účastnili i vysocí představitelé NATO a americké Protiraketové agentury (MDA). "Na taktické úrovni není nic, co by bránilo interoperabilitě s plánovaným systémem NATO," potvrdila výkonná ředitelka MDA Patricia Sandersová.

  "Aliance pracuje na ochraně proti střelám krátkého a středního doletu, ten americký je proti raketám dlouhého doletu, takže se zde USA a NATO doplňují," uvedl Waszczykowski.

  Většina Poláků je proti základně
  Polská vláda má relativně snadnou vyjednávací pozici v tom smyslu, že již několik vlád zpět vybudování americké základny podporovalo, a nejde tedy na rozdíl od Česka o politické téma. Navíc americká základna není v Polsku tak velkým mediálním tématem jako v Česku a krakovská konference byla v tomto směru spíše výjimkou.

  V roce 2005, kdy proběhl první výzkum veřejného mínění ohledně základny, bylo pro její vybudování 57 % Poláků a třetina byla proti. Když se letos podoba případné americké základny zkonkretizovala, poměr se otočil. Podle červnového průzkumu bylo 60 % Poláků proti a jen 26 % pro.

  Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media