natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • V Afghánistánu umírá více civilistů, mohou za to nálože povstalců

  14. srpna 2013  5:03
  Počet civilních obětí v Afghánistánu opět roste. Za prvních šest měsíců letošního roku zahynulo v zemi na 1 319 civilistů a dalších 2 533 lidí bylo zraněno, tvrdí zvláštní zpráva OSN. To je takřka o čtvrtinu více, než za stejné období loňského roku. Drtivou většinu civilních ztrát mají na svědomí povstalci Talibanu a dalších skupin.  

  Afghánská metropole Kábul | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Počet zabitých nebo zraněných Afghánců v první polovině roku vzrostl o 23 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

  Přitom tehdy po dlouhých letech konfliktu v Afghánistánu poprvé počet civilních obětí začal klesat. Alarmující čísla přinesla zvláštní zpráva pozorovatelské mise OSN.

  Civilní ztráty

  • 2011 - o život přišlo v Afghánistánu 3 000 civilistů. Dalších 4 500 lidí bylo zraněno při bombových útocích, sebevražedných atentátech a střetech s povstalci. Proti roku 2010 to znamenalo pětiprocentní nárůst.
  • 2012 - celkový počet civilních obětí konfliktu v Afghánistánu poklesl o 12 procent na 2 754 zabitých civilistů, rok 2012 byl přitom prvním rokem za uplynulých šest let, kdy v zemi došlo k poklesu civilních obětí.

  Zdroj: UNAMA

  Vzrostl také počet zabitých dětí - o třicet procent. Drtivou většinu všech civilních obětí (74 procent) mají podle zprávy na svědomí povstalci Talibanu a dalších ozbrojených a kriminálních skupin.

  Hlavní příčinou je, že ozbrojenci proti vládním a zahraničním jednotkám stále více používají podomácku vyrobená improvizovaná výbušná zařízení (IED). "A to především na frekventovaných místech jako jsou bazary, trhy, cesty autobusových linek a dalších," uvedla ke zprávě ředitelka oddělení pro lidská práva mise UNAMA v Afghánistánu Georgette Gagnon.

  Pro OSN i koaliční síly jde o velmi znepokojující zprávu. Právě za civilní ztráty byl Západ terčem ostré kritiky vlády v Kábulu i obyčejných Afghánců. V čerstvé paměti je ještě masakr sedmnácti afghánských civilistů, který má na svědomí americký voják v provincii Kandahár. A to i přesto, že většinu obětí mají na svědomí povstalci Talibanu a dalších militantních skupin.

  Naopak vládní jednotky jsou podle OSN zodpovědné za 9 procent civilních obětí. Počet Afghánců zabitých při leteckých úderech NATO pak stále klesá - za celý loňský rok téměř o polovinu na 126.

  Otázkou zůstává, jak si s ochranou civilistů poradí samotné afghánské síly poté, co se na konci příštího roku ze země stáhnou prakticky všechny zahraniční jednotky. 

  "Dopad konfliktu na afghánské civilisty, potvrzený pokračováním růstu počtu civilních obětí v roce 2013, klade ještě větší nároky a další úsilí na strany konfliktu k ochraně civilistů, kteří stále umírají nebo jsou zraněni v křížové palbě," konstatoval zvláštní zmocněnec OSN pro Afghánistán Ján Kubiš. Druhou nejčastější příčinou úmrtí civilistů jsou podle něj totiž "pozemní střety" mezi afghánskými bezpečnostními silami a povstalci.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media