Diplomacie odmítá ruský návrh uznat okupanty z roku 1968 za veterány

4. června 2019  6:40,  aktualizováno  5.6 12:10
Česká diplomacie se ostře ohradila proti návrhu ruského zákona, podle kterého by účastníci sovětské invaze v 1968 do Československa a následné okupace byli uznáni za válečné veterány. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka byla tehdy akce provedena v příkrém rozporu s mezinárodním právem.  
Sovětská armáda v Československu. Ilustrační snímek | foto: Archiv CIA

„Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů,“ uvedl v reakci český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman si kvůli návrhu zákona pozval ve čtvrtek 13 . června na Hrad ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. „Bude žádat vysvětlení ve věci návrhu ruského federálního zákona, který uděluje status válečných veteránů i účastníkům okupace ČSSR v roce 1968,“ informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministerstvo zahraničních věcí v oficiálním stanovisku uvedlo, že na jedné straně respektuje, že otázky sociální politiky jsou vnitřní záležitostí každé země, na straně druhé je však vážně znepokojeno odůvodněním návrhu novely zákona. Autoři v něm uvádějí, že „sovětští vojáci potlačili v Československu státní převrat“. Postavení válečných veteránů by účastníkům přiznalo určité sociální výhody.

Návrh federálního zákona č. 1091640-6 „O změnách a doplňcích federálního zákona o veteránech“ předložila ruská komunistická strana (KSRF).

České ministerstvo zahraničí zároveň upozornilo, že Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací podepsaná prezidenty obou zemí v srpnu 1993 jasně uvádí, vůli obou stran ve vzájemných vztazích „skoncovat s totalitní minulostí, spojenou s nepřípustným použitím síly proti Československu v roce 1968 a s dalším neospravedlnitelným setrváváním sovětských vojsk na československém území“.

„Předpokládáme, že ruská strana považuje tuto smlouvu za platnou a vyvaruje se kroků, které by její obsah zpochybnily,“ uvádí se v reakci ministerstva.

Vůči ruskému návrhu se ohradilo také Slovensko. Premiér Peter Pellegrini uvedl, že návrh ruského zákona bude jedním z témat jeho nadcházející oficiální návštěvy Moskvy.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.