Pentagon ruší část své protiraketové obrany, chce lepší střely

23. srpna 2019  8:53
Americké ministerstvo obrany ruší mnohamiliardový kontrakt na vylepšení stávajících střel stěžejní části protiraketové obrany, které sloužily k zachycení balistických střel ve vesmíru v takzvané střední fázi jejich letu. Pentagon chce účinnější antirakety, které by byly spolehlivě schopné ničit i nové zbraně vyvíjené v Rusku a Číně.  
Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti balistické střele během testu protiraketové obrany 30. května 2017 | foto: MDA

„Ukončení programu bylo odpovědným krokem,“ řekl náměstek ministra obrany pro výzkum Michael Griffin. „Programy vývoje se někdy potkávají s problémy. Rozhodli jsme se, že cesta, kterou jsme se vydali, nebude úspěšná, takže po ní nepůjdeme,“ citovala Griffina agentura AP.

USA mají v současné době na dvou základnách ve Fort Greely na Aljašce a Vanderbergově v Kalifornii celkem 44 "interceptorů“ - antiraket schopných zachytávat ve vesmíru mezikontinentální balistické střely.

Patřil dosud mezi klíčové a zároveň nejnákladnější součásti celkové architektury protiraketové obrany USA.

Systém GMD (Ground-Based Midcourse Defense) sami experti z americké Národní agentury pro protiraketovou obranu přirovnávají k „sestřelení kulky jinou kulkou“.

Funguje na principu, kdy je proti balistické střele mířící na americké území velmi záhy po detekci jejího odpálení vystřelena z podzemního sila antiraketa.

Ta slouží jen jako nosič. Sama balistickou střelu nezasáhne. Nad zemskou atmosféru vynese do cesty blížící se střele speciální zařízení, takzvané EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle), určené pro likvidaci útočné střely mimo atmosféru. Zařízení dlouhé zhruba půl druhého metrů vybavené vlastním naváděcím systémem udržuje kolizní kurz a balistickou střelu zničí vlastní kinetickou energií.

Příliš drahé „zabijácké vozítko“

A právě v tomto koncovém zařízení je podle Pentagonu problém. Testy z posledních několika let ukázaly, že „koncové“ zařízení není až tak spolehlivé, jak se původně očekávalo. Na jedinou příchozí balistickou střelu by musely být vypáleny až čtyři antirakety, aby se pravděpodobnost zničení přiblížila stoprocentní jistotě. A jedna přitom stojí 75 milionů dolarů.

Americká administrativa v reakci na severokorejské jaderné a raketové testy chtěla rozšířit do roku 2023 počet antiraket na 64 a zároveň vylepšit koncové zařízení.

Lasery, satelity, stíhačky a více střel. USA revidují protiraketovou obranu

Už v květnu proto ministerstvo obrany projekt modernizace pozastavilo, aby tento týden náměstek pro výzkum Michael Griffin oznámil zrušení projektu. O jaké technické problémy šlo, ale neprozradil. Podle mluvčího Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) Marka Wrighta je to „kvůli utajované povaze programu“.

Modernizační program vedený firmou Boeing měl vyjít na 5,8 miliardy dolarů. Ukázalo se, že ale systém trpí technickými problémy, jejichž odstranění by bylo až příliš nákladné. Pentagon už přitom utratil zhruba 1,2 miliardy.

Firma Boeing v oficiálním prohlášení poznamenala, že rozhodnutí přijímá a podporuje vypsání soutěže na vývoj nového protiraketového systému. Firma Raytheon, která na programu participovala jako dodavatel koncového zařízení EKV pak uvedla, že Pentagon zkrátka „aktualizuje své požadavky s ohledem na stále složitější prostředí hrozeb“.

Samotné ministerstvo obrany už avizovalo, že zvažuje začít znovu s návrhem obrany proti mezikontinentálním balistickým střelám. Chce zároveň vypsat soutěž na vývoj „interceptoru nové generace“, který by byl schopen ničit také nové hypersonické zbraně vyvíjené Čínou a Ruskem.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.