natoaktual.cz

Strojírenský hi-tech? PBS umí proudové motory i zařízení pro urychlovač

10. listopadu 2020  17:32
Špičkový světový výrobce hi-tech pohonných jednotek a komponentů pro letecký průmysl a také dodavatel kryogenních zařízení do unikátního urychlovače částic CERNu. To je česká společnost PBS Velká Bíteš. Jako jediná v Česku také vyrábí proudové motory. Další díl seriálu Víme, co máme na podporu domácího obranného průmyslu.  

PBS Velká Bíteš v dalším díle seriálu #VímeCoMáme na podporu domácího obranného průmyslu | foto: Ministerstvo obrany

PBS Velká Bíteš je ve světě špičkových strojírenských výrobků pojem. Je to jediný výrobce proudových motorů u nás. V současnosti hlavně pro bezpilotní stroje, které létají ve strojích od Asie až po Ameriku.

Firma z Vysočiny patří mezi přední evropské slévárny přesného lití, která je dodavatelem odlitků pro energetiku, dopravu, letecký i sklářský průmysl.

Vyrábí pomocné energetické jednotky pro letadla a vrtulníky, tedy zjednodušeně startéry pro hlavní motory letadel či vrtulníků. Ale také speciální kryogenní zařízení pro urychlovač částic CERNu. O speciální technologie do systémů pro zkapalnění inertních plynů se zajímá například přední letecký výrobce Airbus.

Mimochodem leteckou techniku vyvíjí a vyrábí ve Velké Bíteši od konce 60. let minulého století a úzce spolupracují i s další tuzemskou firmou Aero Vodochody, do jejichž letounů dodávají klíčové komponenty.

„PBS je tradičním výrobcem turbínových pohonných jednotek pro letecký průmysl a v dané kategorii patříme mezi špičku na světovém trhu,“ říká marketingový ředitel Marek Fiala.

PBS je úspěšná, ale pro českou veřejnost zase ne až tak známá firma jako třeba Aero, Tatra nebo Česká zbrojovka. Očekáváte od kampaně zvýšení povědomí?
Nejsme dodavatelé finálních aplikací, o kterých se nejčastěji informuje v médiích. Na druhou stranu bez našich turbín by finální aplikace nelétaly nebo třeba nenastartovaly hlavní motory. Dalším aspektem je, že drtivá většina naší produkce je určena pro export do více než 40 zemí světa.

Velice oceňujeme, že jsme součástí projektu „Víme co máme“ a rádi bychom i touto formou poděkovali státní správě, jmenovitě náměstku Kopečnému a jeho týmu za spolupráci i podporu při zviditelnění českého obranného průmyslu a značky PBS.

PBS se tradičně zúčastňuje zahraničních veletrhů. Je nyní těžké v době koronaviru zajišťovat vývoz bez osobního jednání?
Za standardních podmínek se účastníme až patnácti leteckých a slévárenských veletrhů ročně. Osobní jednání a monitoring trendů na jednotlivých trzích nám v této situaci samozřejmě chybí. Stejně jako ostatní to ale musíme zvládnout i bez této aktivity. O to více se nyní zaměřujeme na digitální formu komunikace.

Další díly seriálu #VimeCoMame

Co Vás v této chvíli nejvíce zaměstnává?
Aktuálně řešíme, jestli se nám podaří zrealizovat všechny nasmlouvané zakázky do konce roku. Z různých důvodů se nám totiž nakupily ve zvýšeném množství na poslední čtvrtletí roku. Samozřejmě také řešíme problémy vyplývající z aktuální situace spojené s nákazou covid-19.

Jaké jsou Vaše nejbližší plány do budoucna?
Již nyní řešíme zakázkovou naplněnost na příští rok. I přes všechny problémy se jeví velice pozitivně, i když to neplatí pro všechny naše výrobní segmenty. Jednou z priorit je také zachování kontinuity ve vývojových projektech a v investicích do moderních výrobních technologií.Možná je to v této situaci s podivem, ale pro oblast letecké výroby plánujeme rozšíření vývoje, výroby a testování. V souvislosti s tím rozšiřujeme i náš tým. Hledáme konstruktéry, technology nebo třeba obchodníky.

woa natoaktual.cz
zpět na článek