natoaktual.cz

Spojenci v NATO pořídí tisíc raket Patriot kvůli ruským hrozbám ze vzduchu

4. ledna 2024  14:26
V reakci na ruskou válku na Ukrajině země Severoatlantické aliance společně nakoupí v příštích letech až tisíc raket pro protivzdušné systémy Patriot. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga ukazují ruské raketové a dronové útoky na ukrajinská města, jak důležitá je moderní protivzdušná obrana.  

Protivzdušný systém Patriot | foto: AIRCOM

Společný nákup pro Německo, Nizozemsko, Rumunsko a Španělsko zařídí specializovaná alianční agentura NSPA (NATO Support and Procurement Agency), která zajišťuje nákupy zbraňových systémů i logistického vybavení pro členské státy Aliance.

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga pořízení až tisícovky raket protivzdušné obrany posílí bezpečnost všech spojenců. „Tato investice ukazuje sílu transatlantické obranné spolupráce a závazek NATO zajistit bezpečnost obyvatel. Rozšíření výroby munice je klíčové pro bezpečnost Ukrajiny i pro naši bezpečnost,“ uvedl.

Agentura přitom očekává, že by se k zakázce mohly připojit i další spojenecké země. Kontrakt v hodnotě 5,6 miliardy dolarů (přes 126 miliard korun) má rozšířit výrobu raket v Evropě, zrychlit dodávky a zajistit doplnění spojeneckých zásob raket GEM-T (Guidance Enhanced Missiles), tedy střel pro osvědčený systém protivzdušné obrany Patriot.

Na ten se v současnosti spoléhá osm evropských států a slouží k obraně proti řízeným střelám s plochou dráhou letu, balistickým střelám a nepřátelským letadlům, vrtulníkům nebo bezpilotním strojům. Systém dokáže zneškodnit letící hrozby až na vzdálenost 120 kilometrů.

Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 rozmístila Aliance baterie systému Patriot k ochraně svých spojenců na východním křídle. Někteří spojenci rovněž dodali několik baterií ukrajinským obráncům.

Agentura zadala zakázku společnosti COMLOG, tedy společnému podniku amerického výrobce Raytheon a evropského producenta raketových zbrojních systémů MBDA.

Na podporu výroby a dodávek společnost COMLOG rozšíří výrobní kapacitu střel v Evropě. V Německu vznikne nová továrna na výrobu střel a hlavních komponent. Půjde o první takové zařízení pro systém Patriot mimo americké území.

„Zakázka dokazuje, že NSPA jako primární nástroj Aliance dokáže úspěšně dodávat účinná a nákladově efektivní mnohonárodní řešení pro státy a zároveň posilovat evropské průmyslové kapacity,“ konstatovala generální ředitelka agentury Stacy Cummings.

Oznámení o nákupu střel pro systémy Patriot přichází prakticky ve stejnou chvíli, kdy švédský výrobce Saab obdržel od alianční agentury NSPA objednávku na výrobu a dodávky tisíců střel RBS 70 Bolide pro protivzdušný systém krátkého dosahu v hodnotě 27 milionů liber (přes 770 milionů korun).

Protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu švédského výrobce mají ve výzbroji armády 19 zemí včetně České republiky. Střely s dosahem až 10 kilometrů jsou schopné ničit letouny, vrtulníky nebo drony.

inc natoaktual.cz
zpět na článek