Vojáci převzali nové speciální spojovací a velitelské obrněnce Pandur

6. února 2020  17:49
Vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce převzali první čtyři speciální kolové obrněnce Pandur ve velitelsko-štábní a spojovací úpravě. Armáda počítá s jejich nasazením i v zahraničních misích. Celkem 20 nových vozidel za více jak 2 miliardy korun má výrobce dodat do konce roku.  
Obrněnce Pandur ve spojovací modifikaci | foto: TDV

Nové obrněnce mají vylepšené pancéřování a především jsou vybaveny moderní spojovací a počítačovou technikou. Testování nových obrněnců zabralo 11 měsíců.

Vojáci mají podle smlouvy z roku 2017 dostat 6 strojů ve velitelsko-štábní úpravě a 14 vozidel ve spojovací verzi celkově za více jak 2 miliardy korun. Armáda zatím převzala dva spojovací a dva velitelsko-štábní stroje. Budou sloužit u 41. mechanizovaného praporu ze Žatce.

Podle Vladimíra Matyáše ze společnosti Tatra Defence Vehicle, která vozidla dodává, se na výrobě podílela více než desítka českých firem i výzkumných ústavů. Další vozidla podle zakázky dodá společnost v březnu a poté postupně do konce letošního roku.

Vozidla jsou určena pro velení na stupni prapor a brigáda. Vnitřní vybavení obou typů se liší: zatímco velitelsko-štábní Pandur zajišťuje datový provoz, spojovací má na starosti kompletní rádiový provoz.

Velitelský Pandur umožňuje veliteli detailní přehled o situaci na bojišti. Přímo zabudované má dva počítače, dva volné mají k dispozici operátoři. V sestavě je navíc deset dalších počítačů, které štáb využije v případě rozvinutí místa velení v polních podmínkách ve speciálním nafukovacím stanu.

Spojovací Pandur zajišťuje rádiové spojení mezi nadřízeným stupněm a koncovým uživatelem, tedy vojákem v poli. K dispozici jsou tři radiostanice, které vysílají ve dvou pásmech - velmi krátké vlny na vzdálenost zhruba 25 kilometrů a krátké vlny v dosahu od jednoho až po desítky tisíc kilometrů. Veškerá spojení navíc mohou být šifrována.

Oba nové typy Panduru jsou vybaveny rušiči, jsou bez lafetovaných zbraní a mají proto zvýšenou balistickou odolnost a protiminovou ochranu. Kvůli zvýšení celkové hmotnosti dostala vozidla posílené brzdové systémy.

Armáda má tak v současnosti 111 kolových obrněných vozidel Pandur v osmi modifikacích.:

  • KBVP - kolové bojové vozidlo pěchoty (4 kusy modifikace KBVP M1 RVS byly nasazeny na území Afghánistánu s přídavným mřížovým pancéřováním a aktivním rušičem)
  • KBV-VR - kolové bojové vozidlo velitele roty
  • KBV-PZLOK - kolové bojové vozidlo průzkumné s radiolokátorem
  • KBV-PZ - kolové bojové vozidlo průzkumné
  • KOT-Ž - kolový obrněný transportér ženijní
  • KOT-ZDR - kolový obrněný transportér zdravotní
  • KOVVŠ - kolové bojové vozidlo velitelsko-štábní
  • KOVS - kolové bojové vozidlo spojovací
inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.