natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Brusel a prezidenty střeží policejní orel, umí zneškodnit drony

  25. května 2017  14:40
  Kvůli schůzce lídrů NATO v Bruselu platí přísná bezpečnostní opatření. Zajištěna je také ochrana míst, kde se prezidenti budou pohybovat, před „nálety“ civilních dronů. Pohotovost ve městě má totiž speciální nizozemská jednotka s živým orlem, schopným létající hračky, ale i potenciální zbraně z oblohy sundat.  

  Orel nizozemské policie speciálně cvičený na zneškodňování dronů | foto: Guard from Above.

  Zvláštní oddíl nizozemské policie začala trénovat a používat orly více jak před rokem kvůli množícím se stížnostem obyvatel měst na obtěžování a narušování soukromí prostřednictvím dronů.

  Dravci jsou po výcviku schopni dron bleskově zneškodnit, aniž by se nějak zranili od točících se vrtulí. S projektem přišla a policii pomáhá nevládní organizace Guard from Above.

  Do Bruselu vyslala nizozemská policie jednoho orla mořského. Při otevření nové centrály NATO bude dohlížet na to, aby se nad místem, kde platí bezletová zóna, žádný takový stroj neobjevil. Na místě bude totiž v jednu chvíli 29 hlav států a premiérů včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa.

  Kromě nadšenců, filmařů či médií si relativně levné a dostupné „hračky“ v poslední době oblíbili i teroristé. Například v Iráku používají drony jako nosiče na dálku odpalovaných výbušnin.

  Nizozemská policie si elegantní řešení proti dronům pochvaluje. „Je to low-tech řešení problému s hi-tech vybavením,“ uvedl před časem pro agenturu AFP mluvčí policie Dennis Janus.

  Navzdory obavám ochránců zvířat policie tvrdí, že ptáci nejsou v žádném nebezpečí. Řada provedených testů totiž ukázala, že ptáci vidí stroj jako kořist, v letu ji bezpečně chytí a před přistáním na bezpečném místě jej z drápů pustí na zem.

  Policie chce dravce nasazovat v místech, kde mohou drony představovat ohrožení, například v blízkosti letišť. Před několika dny měl policejní orel službu během fotbalového utkání v Rotterdamu.

  V budoucnu má mít zvláštní jednotka až sto lidských příslušníků a desítku orlů. Po úspěšných zkouškách holandská policie už koupila čtyři mláďata orla mořského. V současnosti je jim pět měsíců.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)