natoaktual.cz

Investice do nadzvukového letectva nemá do roku 2035 překročit 216 miliard

29. listopadu 2023  20:37
Vláda schválila investiční program, podle kterého by maximální možné výdaje na udržení a rozvoj českého nadzvukového letectva do roku 2035. neměly přesáhnout 215,8 miliardy korun. Program počítá s pořízením nových letounů F-35 a vybudováním nezbytné infrastruktury, ale také pronájmem a provozem stávajících stíhaček Gripen do doby, než letci nové stroje dostanou.  

Gripen českých vzdušných sil se připravuje ke startu během cvičení Arctic Challenge 2023, v pozadí právě startuje stroj F-35 | foto: Forsvaret

Celkové náklady na udržení a rozvoj schopností českého nadzvukového letectva do roku 2035 jsou stanoveny na nejvýše 215,8 miliardy korun, informovalo ministerstvo obrany na svých stránkách.

„Netýkají se pouze pořízení letounů F-35, ale investic do celého nadzvukového letectva Armády ČR až do roku 2036,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová. V částce je tedy zahrnuto i využívání letadel Gripen, s nimiž se počítá do roku 2035. Ve stejný rok by také měly dosáhnout cílových operačních schopností i nová letadla F-35.

Program zahrnuje nejen pořízení 24 letounů F-35, výdaje na zajištění potřebné nemovité infrastruktury pro stíhací letectvo, odhad nákladů na pronájem či podporu letounů JAS-39 a také kurzovou rezervu. Ta tvoří podle ministerstva obrany podstatnou část.

Vypracování dokumentu pod názvem program reprodukce majetku vyžaduje zákon. Program reprodukce majetku je zákonem o rozpočtových pravidlech požadovaný plánovací dokument, který definuje maximální finanční, časový a věcný rámec pro plánované investiční výdaje. Celková částka nemusí být ve skutečnosti vyčerpána, nesmí být ale překročena. Plány jsou proto sestaveny s ohledem na možná rizika.

Schválení umožní zabezpečení ochrany suverenity vzdušného prostoru České republiky i dodržení závazků vůči NATO a EU až za rok 2050.

Nákup letounů 5. generace F-35 schválila vláda letos v září na základě vojenského doporučení. Za stíhačky Česko zaplatí zaplatí 106 miliard korun, dalších 44 miliard půjde na přípravu jejich provozu v Česku a odvody DPH. V součtu tedy ve splátkách během jedenácti let (v letech 2024 až 2034) zaplatí stát zhruba 150 miliard korun (149,7 miliardy).

inc natoaktual.cz
zpět na článek